Slovinsko – Nový Zéland Střední Evropy
Slovinsko – Nový Zéland Střední Evropy
Vítek Procházka, 10. květen 2011
Slovinsko je taková kapesní země mezi Alpami a Jadranem, kterou velká část Čechů jenom projede cestou na zlaté pláže Chorvatska. Ovšem i tato malá země má mnoho krás. V určité nadsázce se dá označit za Nový Zéland Střední Evropy. Vlastní vysoké hory, nádherné řeky, husté lesní hvozdy, nádherné jeskyně, středověká městečka a nakonec i kousek moře.
Hory, řeky, památky... pro každého něco
Cestu po Slovinsku je nejlepší začít na hranici s Itálií nebo Rakouskem v Alpách. Horští nadšenci zde jistě stráví nejeden den přechody hřebenů či třeba výstupem na majestátní Triglav. Pokud nás omrzí hory, můžeme vyrazit na kole dobývat zdejší sedla, nebo obhlížet památky na krvavé boje první světové války, ve kterých bojovala i početná skupina Čechů a Moravanů. Asi nejlepší vzpomínkou na toto období je třeba krásně zrekonstruovaná pevnost Kluže nedaleko průsmyku Predel, vojenský hřbitov u Kobaridu, či vlastně většina jištěných cest v horách, budovaných původně armádou. Další úžasnou zastávkou je asi nejkrásnější místní řeka – Soča. Průzračná voda je i v létě ledová, ale fotogenický kaňon řeky nabízí prvotřídní rafting či jiné vodácké radovánky. Pokud bychom se obávali komunikace s místními, je možné využít i zastoupení českých vodáckých společností přímo ve městě Bovec.
Výjezd na Trnovský Gozd
Podél Soči vyrážíme dále k jihu na kolech – zdejší cesta připomíná tažení Napoleona Bonaparte, po němž je pojmenována. Náš dnešní cíl je až za kopci, tak je na místě se občerstvit slušným, ba přímo lahodným místním vínem. V městečku Most na Soči překročíme říčku Idrijec a za vlakovým nádražím začneme stoupat nejprve po asfaltu a pak po šotolině do rázovité krajiny Trnovského Gozdu – vysočiny oddělující povodí Soči od úrodné Vipavské kotliny. V horních partiích Gozdu se v zimě lyžuje, což dokazují v maličkém středisku Lokve vleky na okolních kopcích, ovšem my si dáme v restauraci pivo anebo šípkový čaj a zejména místní lahůdku Gibanicu, sladkou odměnu za stoupání. Pak už jen z kopce kolem hradu Kromberk do kraje nekonečných vinic, které zvou v září k návštěvě.
Opuštěné pohraničí s Chorvatskem
Další cesta nás provede mezi vinicemi Vipavy do ospalého téměř italského městečka Štanjel, či do skoro opuštěného pohraničí s Chorvatskem. Tato oblast je snad nejkrásnější pro zapálené cyklisty či pěší turisty, bohužel je ale neprostupně rozdělena hranicí EU a Chorvatska, která nás nutí užít několika málo přechodů. Pohraničí Chorvatska je oblast velice přitažlivá a dosud málo turistická, ale tam se vypravíme až jindy.
Postojanske a Škocjanske jame
Místo toho se vydáme k moři do perly slovinského pobřeží – městečka Piran. Toto původně benátské město je skutečnou perličkou, určitě vystoupáme až k hradbám – je odsud nádherný výhled na celé městečko s centrálním náměstím Tartinjev Trg. Pokud budeme mít štěstí, uvidíme závod místního jachtařského klubu, pokud ne, tak únavu po courání městem zaženeme v hospůdce na nábřeží dobrým jídlem a pivem či opět vínem. K další cestě použijeme dálnice (pozor Slovinsko kombinuje dálniční známky a výběr mýta v cestnicích!). Dovede nás až do městečka Postojna s nedalekou světoznámou jeskyní stejného jména. Na „jamu“ si vyhradíme dostatek času a nevynecháme ani nedaleké muzeum jeskynního života. Pokud nás odradí nával turistů v Postojně, vyrazíme jinam – kousek od města je přímo v srdci krasové oblasti kemp Pivka Jama a v něm stejnojmenná jeskyně, kde budeme skoro sami.
Milovníci hradů určitě nesmí vynechat Predjamsky grad. Je vybudován v ústí jeskynního systému přímo ve skalní stěně, jinak je ale skoro na dně údolí. Dalším místem blízko dálnice, které nesmíme vynechat, je jediná jeskyně ve Slovinsku zařazená na seznamu UNESCO. Jde o unikátní Škocjanske jame. Majestátní podzemní kaňon s protékající řekou odkryl velkou krasovou jeskyni, kde si určitě nebudeme připadat všedně.
Slovinská jezera Bohinj a Bled
Pak už míříme opět k horám. Čekají nás dvě překrásná jezera přímo pod nimi. Tím prvním je Bohinjské. První, co návštěvníka upoutá, je řeka vytékající z něj pod starým mostem nedaleko kostela – parádní fotka! Podél jezera dojdeme nebo dojedeme až ke vstupu do Triglavského NP. Cestou určitě nemůžeme minout odbočku na krásný vodopád – slap Peričnik, či odbočky do hor k chatám. Až nás omrzí Bohinj (můžeme si ještě zařádit s pádlem v ruce na říčkách Sáva Bohinjka či Sáva Dolinka), vyrazíme k další perle – jezeru Bled. První, co určitě vyfotíme, je celkové panorama jezera s kostelem na ostrově a hradem nad ním. Okolí nabízí bezpočet výletů jak do hor, tak i k soutěskám menších říček a potoků, nebo se dá jen tak lenošit u jezera a vychutnávat panorama kolem. Cestu domů můžeme spojit s návštěvou hlavního města Ljublany, které nádherně upravoval někdejší dvorní architekt našeho prvního prezidenta Josip Plečnik.