USA – výlet na jihozápad
USA – výlet na jihozápad
Vítek Procházka, 1. říjen 2008
Západ Spojených států právem patři mezi nejkrásnější a přírodně nejbohatší oblasti naší planety.
Rozsáhlé území od pobřeží Pacifiku po prérie amerického vnitrozemí nabízí světově unikátní národní parky, zajímavá města, památky na původní domorodé obyvatelstvo a to vše dokreslené nezměrnou rozlohou. Právě rozloha je snad to první, na co při plánováni cesty a cestě samotné narazíte – ač to na mapě vypadá blízko, urazíte hezkých pár tisíc kilometrů. Ale po jednom či dvou dnech vám to přijde přirozené – projdete jeden park, nasednete do auta a dálniční řeka vás zanese do dalšího jaksi mimoděk.
San Francisco a Yosemity
Logickým vstupním místem je kosmopolitní San Francisco s působivým mostem Golden Gate přes zátoku, špičatým downtownem i velikou čínskou a italskou čtvrtí. Poté, co si dosytosti vychutnáte město s jeho nezaměnitelnou atmosférou a zvládnete časový posun (je zde o 9 hodin méně než u nás), je ideální čas vyrazit za tím, co sem táhne tisíce lidí – za unikátní přírodou. Po necelém dni cesty vás uvítá ve své náručí Yosemitské údolí. Zdejší národní park je v USA jeden z nejoblíbenějších. Také má proč být – fotogenické ledovcové údolí, největší skalní monolit světa a výzva všem lezcům velkých stěn – El Capitan, na jaře nepřeberné množství vodopádů, háj obřích sekvojovců či divoká zvěř včetně medvědů nechá chladným málokoho. Pokud vás netlačí čas, nechte si na Yosemite alespoň dva dny, ale spíš více a už se vám odsud nebude chtít.
Město duchů a údolí smrti
Pokud nemáte sekvojí a panoramatu pohoří Sierra Nevada dost, vyražte do sousedního dvojparku Sequoia-Kings Canyon. Cestou se rozhodně zastavte v Bodie. Toto město duchů bylo za časů divokého západu opravdu divoké, dnes je však již zcela bezpečné ale možná právě díky tomu tak fotogenické. Další je údolí Smrti – nejteplejší, a také nejnižší místo Spojených sátů. Ale i zde vám pustina dokáže, jak umí být krásná – barevné haldy „badlands“ hrají tu zlatou, jinde bělavou či sytě žlutou až oranžovou. Večer pak nejde než prohýřit v Las Vegas – městě kasin, neonů a neuvěřitelného kýče. Je to snad jediné místo, kde můžete na jedné ulici potkat Benátky, Paříž či autentickou bitvu dvou námořních korábů. Ráno se probudíte a zjistíte, že barevné město ze včerejší noci zmizelo do poněkud šedší reality všedního dne, a proto rychle pryč! Naštěstí nedaleko odsud jsou dva nádherné národní parky. Nejdříve navštivte magicky Zion. Místo, kde každá hora má jméno z Bible, kde navažský pískovec vytváří šlehačkové útvary a kde můžete vyrazit na trek korytem dravé říčky Virgin, při němž vás budou zábst nohy a zbytku těla bude pěkně teplo od sálajícího sluníčka.
Když vás atmosféra údolí omrzí, zaskočte do vedlejšího údolí. Ještě než tam dojedete, stavte se v království červenočervených skal – Red Canyonu. A nejlépe si jej projeďte na koni. Dále už je jen Bryce Canyon. Místo, kde nebudete vědět, jak se odtrhnout od pohledu na červenobíle skalní jehly (tady jim říkají hoodoos) v amfiteátru pod vámi. Hlavně nezapomeňte v samém úžasu fotit a zavřít pusu!
Colorado a Grand Canyon
Dále na východ už na vás čeká Velký kaňon. Grand Canyon Colorada je největší zářez do povrchu země, kterou jste do té chvíle viděli. Docela chápu pocity španělského objevitele Franciska Coronanda, že toto prostě nejde překonat. Pokud máte náročnější turistické ambice, rozhodně vyrazte do hloubky pod vámi. Alespoň na den, ale ve zdejším horku je třeba opatrně. Teplota v létě při sestupu rychle stoupá, vody je nedostatek a mnozí na to již doplatili nejvyšší cenou. Nebo se zkuste ve Visitors Centre optat, zda jim nezbyl volný permit na nějaká tábořiště dole v kaňonu. Pokud ano a máte vybavení, neváhejte ani chvilku – vyražte dolů a nasávejte samotu, majestátní nádheru a hučící Colorado pod vámi.
Pokud si chcete spíše užívat, prostě si jen sedněte na okraji kaňonu, kochejte se pohledem dolů a pozorujte kroužící kondory. Večer ale určitě zajeďte do Tusayanu do kina – mají tu neskutečný film o kaňonu natáčený z malých letadel či rogal. A ráno jedním takovým letadlem nad kaňon vyražte, to abyste věděli kam půjdete, až se sem zase vrátíte. Když už jste v Utahu, určitě navštivte indiány kmene Navajo a jejich dvě pýchy – uhrančivě barevný a jaksi éterický Antelope Canyon a pak pochopitelně místo, které zná snad každý z reklamy na cigarety Marlboro – Monument Valley. I na tom koni se zde dá vyrazit a obdivovat zdejší stolové hory vytvářející neuvěřitelné útvary, jako třeba pravý a levý palčák, slona a jiné.
Skalní oblouk na poznávacích značkách
A jaký že to skalní oblouk mají utažská auta na poznávacích značkách? Chcete jej vidět? Pak je třeba vyrazit do Archem – národního parku, kde je největší koncentrace skalních oken a okének, oblouků, obloučků, skalních říms či balancujících kamenů. Ten nejznámější, který to dotáhl až na tu značku, se jmenuje Delicate Arch a je fakt parádní, hlavně v zapadajícím slunci a při úplňku. Pokud jste milovníky horských kol, byl by hřích nepůjčit si pořádné odpružené kolo a nevyzkoušet vyhlášený Slickrock nad Moabem. Místo pro všechny bikery kultovní, kde můžete dovádět a hledat si stále nové a lepší stezky. Z Moabu už vede cesta buď do Salt Lake City, nebo coloradského Denveru.
Odtud můžete buď odletět zpět domů, přeletět dál či se prostě vydat za dalšími parky na severozápadě. Ale to už je jiná kapitola...