ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ghana, Benin a Togo – foto a video ze zájezdu

Ghana, Benin a Togo – foto a video ze zájezdu

Přátelé, kamarádi klienti,

zavzpomínejte spolu se mnou na naše zájezdy do Ghany, Toga a Beninu. A pakliže jste tam se mnou ještě nebyli, těším se, až se tam společně opět vydáme!

Do zemí Guinejského zálivu nejezdíme zase až tak dlouho, nechávali jsme si tento region původně jako jakousi nadstavbu, až vyčerpáme, abych tak řekla, „standardní Afriku“. A jaká to byla chyba! Našli jsme zde zase úplně jinak nesmírně zajímavou Afriku. A vše stálo na náhodě, když mi v roce 2016 odpadlo průvodcování a ten samý den mi přišla do mailu nabídka letenek v akci do Accry (Ghana). Nu proč ne, volno z kanceláře jsem měla naplánované. Zavolala jsem jako vždy svým věrným travel buddies Martinovi a Helče a jako vždy slyšela: „OK, jedu“ a teprve o chvíli později: „A kdy a kam vlastně jedem?“. Sestavili jsme orientační plán expedice a řekli si, že předem nebudeme nic moc zařizovat, jen si domluvíme na místě řidiče s autem. To byl poněkud oříšek – jako všude v Africe, jsou místní kluci zvyklí jezdit s turisty ustálené trasy, mít zajištěný hotel a jíst v restauracích. My však potřebovali spíše cestovatele „expedičníka“ jako jsme my. Nakonec nám štěstí přálo. Dali jsme na doporučení, a tak se Samy a jeho „miši v buši“ (Mitsubishi), jak říkal Martin, stali nedílnou součástí naší expedice. Nutno dodat, že to pro něj nebylo vždy jednoduché. Několik dnů mu třeba trvalo vstřebat a pochopit, že místo, kde budeme spát, hledáme, až když se slunce chýlí k západu. Ale zvládl to nakonec excelentně a nutno dodat, že s námi nakonec objevil i spoustu zajímavých míst, která ještě neznal.  

Všichni jezdíme do Afriky již dlouhá léta a zkušenost nás na tomto překrásném kontinentu naučila jisté míře ostražitosti, kterou jsme zde využili jen několikrát. Opět se nám ukázalo, že tam, kde lidé nejsou ještě zvyklí na masovou turistiku, jsou přirozeně přátelští, nápomocní a zajímají se stejně tak jako my o ně a jejich kulturu, tak oni o nás a naši kulturu, rodiny a život. Potkali jsme během cesty mnoho zajímavých lidí a s mnohými z nich jsme navázali přátelství a spolupracujeme s nimi dodnes během našich zájezdů. A tady jsme už u mého nápadu, že bych tyto země opravdu chtěla ukázat našim klientům. Od počátku jsme byli okouzleni pestrostí a živočišností místní kultury, která je nedílnou součástí každodenního života. Seznámili jsme se s mnoha tradicemi, účastnili se mnoha zajímavých rituálů, které jsme neznali a nikdy o nich neslyšeli, pronikli do tajemných obřadů a poznali pohostinnost místních obyvatel napříč těmito třemi zeměmi. Do našeho zájezdu jsem zakomponovala pro vás to nejzajímavější a na každém zájezdu se nám program na místě daří o mnoho zážitků obohatit díky naší již velmi dobré znalosti těchto zemí a zejména přátelům, které jsme tam za těch několik let našli. Jediné, co mě trochu mrzí, je postupný úbytek malebné hliněné architektury severu, která začíná být pomalu nahrazována „moderní architekturou“ (tvárnice a vlnitý plech). Jak s oblibou říkám: „každý chce mít splachovací záchod“. Ale ještě stále převažují na severu tradiční stavby, tedy máte nejvyšší čas se s námi do Guinejského zálivu za místními lidmi, jejich kulturou i architekturou vypravit. Věřte, takovou kulturní i architektonickou pestrost jen tak někde v Africe neuvidíte!

Sheila

Fotogalerie

Videa

Vodun slavnost věnována matce zemi, na kterou jsme se doslova přichomýtli.

Tajemný vodun rituál nočních strážců Zangbeto.

Tradiční zpracování železa etnikum Kabye. Dříve rudu kupovali od Bassarů, dnes nejvíce používají železo že starých náklaďáků.

Typická nedělní mše tzv. afrických letničních církví.