ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Gruzie – treking z Thušska do Chevsurska

S výhledy a přiblížením pod pětitisícový Kazbek
turistické zájezdy3 náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
24. 7. – 3. 8. 202511 dní25019501

Na co se můžete těšit?

  • Šestidenní treking nejodlehlejší oblastí gruzínského Kavkazu
  • Přechod vyhlídkového hřebene a dvou vysokohorských sedel
  • Rozkvetlými horskými loukami s výhledy na zaledněné čtyřtisícovky
  • Opuštěné opevněné historické vesnice se strážními věžemi
  • Spaní ve vlastních stanech a v penzionech s domácí polopenzí

Popis

Do Thušska a Chevsurska, resp. jejich center Omalo a Šatili, vedou pouze "náročné džípové" silnice přes vysokohorská sedla. Do dříve opuštěných oblastí, v zimě zcela odříznutých od světa, se nyní postupně vrací život. V dolinách řek nás okouzlí nyní již opuštěné opevněné historické vesnice se strážními věžemi a pastviny s koňmi, ovcemi a kozami, které sem místní horalé vyhánějí z nížin na letní pastvu. Ve vyšších polohách zase nádherně rozkvetlé horské louky s výhledy na částečně zaledněný čtyřtisícový hlavní hraniční hřeben. A při závěrečném přechodu sedla se nám otevře panorama s dominantou východního Kavkazu – pětitisícovým Kazbekem.

Nejprve nás čeká krásná vyhlídková hřebenovka s vrcholem Makratela (3092 m), pak přechod sedla Atsunta (3510 m) do Chevsurska a na závěr již nalehko přechod sedla Čauchi (3338 m) do oblasti Kazbeku. Cestou do hor a z hor stihneme navštívit i významné gruzínské, zejména církevní, památky a krátce si užijeme i příjemné a atraktivní Tbilisi.

Program

1. den

Letecky Praha–Tbilisi, ubytování a večerní prohlídka historického centra hlavního gruzínského města, malebně rozloženého na obou svažitých březích řeky Kury, zde nazývané Mtkvari.

2. den

Dopoledne pokračování prohlídky Tbilisi; odpoledne přejezd minibusem do podhorské vesnice Kvemo Alvani – cestou prohlídka starobylých monastýrů Ikalto a Alaverdi; ubytování v penzionu s tradiční domácí večeří.

3. den

Výjezd terénními vozy kaňonem říčky Svari a přes horské sedlo Abano (2826 m) do Thušska a jeho centrální vesnice Omalo – krátká prohlídka obranných věží v Horním Omalo a pokračování do malebného sedla (2300 m); ze sedla krátký výstup na krásné první místo táboření s panoramatickým výhledem (1 km / ↑150 m).

4. den

Příjemná, převážně travnatá hřebenovka s úžasnými výhledy k severu i k jihu a s vrcholem Pitsilamta (2996 m); táboření na hřebeni (10,5 km / ↑750 m / ↓200 m).

5. den

Krátký výstup na nejvyšší horu hřebene Makratelu (3092 m), pokračování do sedla Naqaicho, sestup k severu do údolí řeky Pirikitis Alazani do vesnice Parsma – prohlídka původní staré kamenné vesnice středověkého vzhledu a pokračování do vesnice Girevi; ubytování v horském penzionu s lokální polopenzí (9 km / ↑200 m / ↓1300 m).

6. den

Postupné stoupání pasteveckým údolím řek Pirikitis Alazani a Kvakhidistskhali až k jedinému brodu celé trasy; zatáboření (19 km / ↑800 m / ↓300 m).

7. den

Přechod sedla Atsunta (3510 m) do Chevsurska, opět s efektními výhledy na dominantní horu Tebulosmta (4494 m) a krásným květinovým traverzem, do údolí řeky Khonistskali; zatáboření (14 km / ↑1000 m / ↓1700 m).

8. den

Sestup přes vesnici Khonischala a posléze kaňonem řeky do Mutso – boční výstup nalehko do staré opevněné vesnice; pokračování dále se zastávkou u nekropole Anatori (pouhých 600 m od hranice s Ruskem) do chevsurského centra Šatili (16 km / ↑200 m / ↓650 m / v závěru nám už možná přijedou auta naproti) – návštěva restaurace a prohlídka mohutné starobylé pevnosti; poté přejezd terénními vozy přes sedlo Datvis-Jvaris-Ghele (2677 m) do vesnice Roška; ubytování v horském penzionu s polopenzí.

9. den

Nalehko přechod sedla Čauchi (3338 m) s výhledy do severních stěn vápencového masivu hory Čauchi (3688 m) a za sedlem na Kazbek (5033 m) do Džuty (15,5 km / ↑1000 m / ↓1200 m / případně s mírnou zacházkou k Zelenému a Modrému jezeru); krátký přejezd auty do města Stepancminda; ubytování v penzionu.

10. den

Výjezd auty ke kostelu Cminda Sameba (kostel Nejsvětější Trojice ze 14. století v již zaniklé vesnici Gergeti) s úžasným výhledem do údolí řeky Těrek i bezprostředně na již blízký Kazbek; přejezd se zastávkami u hradu Ananuri a katedrály Sveticchoveli ve Mcchetě (hlavní sídlo gruzínské pravoslavné církve) do Tbilisi – ubytování a závěrečný večerní program.

11. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky