Perly Austrálie
Austrálie
Uluru, Sydney, Tasmánie – to jsou perly Austrálie Tajemné Uluru, které během dne mění barvu, Sydney s jedinečnou Operou, divoká Tasmánie, národní park Kakadu a Velký bariérový útes – to je jen stručný výčet toho, čím se může pochlubit Austrálie, a s trochou nadsázky itinerář mnoha poznávacích zájezdů do Austrálie. Dovolená v Austrálii – dovolená pro aktivní Dovolená v Austrálii obvykle bývá z kategorie aktivních – dovolená v Austrálii je plná zážitků. A pokud vyrazíte na poznávací zájezdy do Austrálie s námi, pak třeba i zážitků trekingových. Užijte si nejlepší treky Austrálie – projděte se třeba po perle Tasmánie, stezce Overland. Nebo se v rámci dalších poznávacích zájezdů do Austrálie projděte městy Sydney, Melbourne a Canberra, vyfoťte si Uluru, potápějte se u Velkého bariérového útesu nebo se prostě jen nechte ohromit krásou zdejší přírody, která je tak jiná a tak jedinečná.
Zvláštností pro Středoevropana může být zjištění, že v některých restauracích se nepodávají alkoholické nápoje. Jejich prodej je totiž možný pouze na základě zvláštní relativně nákladné licence, a tak se lze na dveřích provozovny setkat s nápisem B.Y.O. (bring your own). Do takto označené restaurace si host přinese vlastní alkoholické nápoje, předá je číšníkovi a ten jimi potom hosta za poplatek zvaný korkovné (corkage) obsluhuje. Při placení pak platí pravidlo, že spropitné je považováno za uznání vynikajících služeb, tudíž není samozřejmostí.
Austrálie je bezpečnou zemí. Je však třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům a zásadně je nenechávali v autě či bez dozoru. V centrech velkých měst je třeba dát pozor na kapesní krádeže. Při pobytu v Sydney je vhodné se zejména v noci vyhýbat rizikovým čtvrtím Kings Cross a Redfern. Před cestou do Austrálie se doporučuje pořídit si fotokopie všech důležitých dokladů a uchovávat je zvlášť od originálů.
Lze zde najít snad všechny známé národní kuchyně. Rozšířená a hojně využívaná je síť nejrůznějších restaurací typu fast-food. Z místních potravin jsou vysoce hodnoceny všechny druhy čerstvého ovoce a zeleniny, vysoce kvalitní hovězí a jehněčí maso, plody moře, mléčné výrobky a široký výběr kvalitních vín. Typické australské barbecue v přírodě není považováno ani tak za jídlo, jako spíše za národní obřad nebo přímo životní styl.
Prodejní doba je 9.00–17.30 hod., ve čtvrtek do 20.00 hod., v sobotu 9.00–16.00 hod. Některé větší potravinářské obchody jsou otevřeny včetně soboty a neděle 9.00–21.00 hod., vybrané obchody (typu českých Večerek) jsou otevřeny 24 hodin denně. Ceny základních potravin se pohybují zhruba na úrovni cenové hladiny západoevropských zemí.
Austrálie se na severu nachází v tropické oblasti a postupně přechází až po mírné pásmo na jihu kontinentu a na Tasmánii. Z toho vyplývá, že počasí je během roku na území Austrálie značně rozdílné. Mimo tropickou a severní subtropickou oblast, kde se rozlišují pouze období dešťů a období sucha, má Austrálie v zásadě čtyři roční období, přičemž platí, s ohledem umístění Austrálie na jižní polokouli, že zima je v období červen–srpen a léto v období prosinec–únor.
Návštěvník vyplňuje Incoming Passenger Card. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky a to zejména jakékoli druhy potravin v syrovém i konzervovaném stavu; to se týká rovněž potravin, které byly servírovány na palubě letadla. Zdůrazňujeme, že kontrola je velmi přísná a nekompromisní a obsah zavazadel je důkladně prověřován. Za pokus o porušení celních, karanténních předpisů jsou vyměřovány pokuty až do výše několika tisíc australských dolarů.
Povinná směna valut se nevyžaduje. Při žádosti o udělení víza žadatel deklaruje podpisem příslušného prohlášení dostatek finančních prostředků pro pobyt v Austrálii a na cestu zpět. Hotovost vyšší než 10 000 AUD je nutno ohlásit před příjezdem i odjezdem do Austrálie, a to při celním odbavení. Cestovní nebo jiné šeky není třeba oznamovat.
Opera v Sydney byla dokončena v roce 1973. Je to první stavba zapsaná na seznam UNESCO ještě za autorova života v roce 2007. Architektem byl v té době poměrně neznámý Jørn Utzon z Dánska. Opera stojí na výběžku pevniny přímo v srdci australské metropole a je dominantou Jacksonova zálivu. Patří k velkým dílům architektury 20. století.
Krajina Modrých hor je rozsáhlá, převážně zalesněná oblast rozkládající se na pískovcových náhorních plošinách. Pohoří dominuje eukalyptový les, v několika chráněných oblastech můžeme pozorovat vývojovou adaptaci eukalyptů na australském kontinentu. Rok zapsání do UNESCO: 2000.
Pět základních druhů dešťových pralesů se nachází v chráněných oblastech podél východního pobřeží Austrálie. Žije zde na dvěstě druhů vzácných nebo ohrožených rostlin a zvířat. Rok zapsání do UNESCO: 1986, 1994.
Jezerní oblast Willandra je významným místem pro studium lidské evoluce na australském kontinentu. Nalezneme zde archeologické důkazy života Aboriginců před více než 45000 lety. V parku nalezneme především fosilní pozůstatky řady jezer a písečných formací pocházejících z pleistocénu. Rovněž se zde nalezlo několik dobře zachovaných zkamenělin obřích vačnatců. Rok zapsání do UNESCO: 1981.
Národní park patří domorodcům kmene Anangu. Uluru (dříve Ayers Rock - Mount Olga) je ohromný pískovcový val, zvedající se do výše 348 m, jehož obvod měří osm kilometrů. Staří Uluru se odhaduje přibližně na 500 milionů let. Uluru byl pro zdejší domorodý kmen Anangu vždy posvátným místem. Obrovský monolit dominuje červené písečné pláni. Úpatí tohoto skalního útvaru kopírují pěší cesta. Návštěvníky uchvátí i kamenné domy známé jako Kata Tjuta nacházející se západně od Uluru. Rok zapsání do UNESCO: 1987, 1994.
V národním parku vás několik kilometrům stezek zavede ke skalním malbám starým tisíce let. Jedná se o oblast Ubirr a Nourlangie. Tento park je především vyhledáván pro svá přírodní bohatství. Je unikátním komplexem různých ekosystémů čítajících přílivové močály, záplavová území, nížiny i náhorní plošiny. Nalezneme zde stovky druhů endemických rostlin a zvířat. Na své si tu přijdou milovníci ptáků, kterých zde žije až 280 druhů. Rok zapsání: 1981, 1987, 1992.
Svou délkou 122 km je nejdelším písečným ostrovem na světě. Najdeme ho u východního pobřeží Austráli. Kombinace vysokých deštných pralesů rostoucích na dunách, pohybujících se pískovcových dun a sladkovodních dunových jezer dává ostrovu nezapomenutelnou atmosféru. Rok zapsání do UNESCO: 1992.
Jedny z nejstarších dešťových pralesů na Zemi. Oblast pralesů se táhne podél severovýchodního pobřeží Austrálie a měří asi 450 km. Nalezneme zde mnoho vzácných rostlin a ohrožených živočichů. Rok zapsání do UNESCO: 1988.
Velký bariérový útes, nebo také Velký bradlový útes nebo Velká korálová bariéra, je nádhernou podmořskou zahradou. Táhne se téměř podél celého východního pobřeží. Nad hladinu tu vystupuje nepřeberné množství ostrovů a ostrůvků a je zde největší seskupení korálových útesů na světě. Svůj domov zde má na 1500 druhů ryb a 4000 druhů měkkýšů. Můžeme zde spatřit ohrožené druhy zvířat, jako např. mořskou krávu nebo obrovskou zelenou želvu. Rok zapsání do UNESCO: 1981.
Přírodní park Riversleigh a Naracoorte můžeme najít na jihu a severu východní Austrálie. Můžeme ho zařadit k deseti největším nalezištím zkamenělin na světě. Rok zapsání do UNESCO: 1994.
Přírodní rezervace a národní parky zabírají téměř 40 % tohoto ostrova. Nachází se zde jeden z posledních pralesů středního pásma na světě. Odlehlost a nepřístupnost Tasmánie způsobily, že se zde vyvinuly zvláštní formy živočichů i samostatné druhy. Nejznámějším zástupcem tasmánské fauny je Ďábel medvědovitý, známější jako tasmánský čert. V současné době se jedná o jediného dravého vačnatce na světě. Přítomnost člověka před mnoha tisíci let dokazují nálezy ve vápencových jeskyních. Rok zapsání do UNESCO: 1982, 1989.
Káznice byly součástí zakládaných osad v 18. a 19. století. Bylo jich několik tisíc, pouze 11 káznic je ale zapsáno na seznam UNESCO. Osady s káznicemi zakládali Britové pro odsouzence z Británie, kteří sem byli přivezeni a svou prací byli nuceni přispívat k rozvoji kolonií. Rok zapsání do UNESCO: 2010.
Královská výstavní budova Royal Exhibition Building a zahrady Carlton Gardens v Melbourne byly vystavěny pro mezinárodní výstavy v letech 1880 a 1888. Podobají se obdobným výstavním komplexům, které vznikly v té době. Výstavní budova je postavena z cihel, břidlice, ocele a dřevěných trámů. Byla navržena architektem J. Reedem a kombinuje prvky byzantské, románské, lombardské a italské renesance. Rok zapsání do UNESCO: 2004.
Národní park Purnululu se nachází ve státě Západní Austrálie. Pozoruhodný vzhled Bungle Bungle Range byl objeven náhodou v roce 1980 filmaři ze Sydney, kteří natáčeli při přeletu pohořím okolní krajinu. Po vyvolání filmů se objevilo neznámé pohoří složené ze skalních věží, které byly oranžově a černě pruhované. Celá oblast je od roku 1987 národním parkem. Pohoří je tvořeno křemennými pískovci z období devonu. Ty v průběhu miliónů vytvořily skupiny věží a homolí se strmými svahy. Byla zde vybudovaná krkolomná a obtížná terénní cesta dlouhá 55 km. Cesta je neudržovaná a sjízdná pouze pro terénní vozy. Od ledna do konce března je park téměř nedostupný z důvodu období dešťů a rozvodnění creeků. Rok zapsání do UNESCO: 2003.
Shark Bay neboli Žraločí zátoka s bílými plážemi, červenými písečnými dunami a vápencovými útesy se nachází zhruba 80 km severně od Perthu. Shark Bay World Heritage and Marine Park se rozkládá na ploše téměř 22 000 km2 a zahrnuje mnoho chráněných oblastí, národních parků a přírodních rezervací. Můžeme zde najít mnoho ohrožených zvířecích i rostlinných druhů, např. zde žije mořská kráva nebo zde jsou kolonie zvláštního druhu mořských řas, které patří k nejstarším formám života na zemi. Do parku je přístup pouze autem s náhonem na všechna čtyři kola. Rok zapsání do UNESCO: 1991.
Ostrov leží v Jižním ledovém oceánu asi na poloviční cestě mezi Austrálií a Antarktidou. Je 34 km dlouhý a jen 5 km široký. Vystupuje z moře jako vrchol hřebene v místech, kde se setkává Indo-australská s Pacifickou tektonickou deskou. Je to jediné místo na světě, kde se z hloubky 6 km pod mořským dnem zvedá na povrch země a nad hladinu moře masa zemského pláště. Na ostrově hnízdí tučňák královský – téměř 850 tisíc párů hnízdí v 57 koloniích na plážích a svazích s trsy trávy. Rok zapsání do UNESCO: 1997.
Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy se nachází asi 1700 km od Antarktidy. Jsou to jediné subantarktické ostrovy s aktivní sopečnou činností. Na ostrově Heard je činná sopka Mawson Peak v masivu Big Ben – 2745 m n. m. Ostrovy jsou neobydlené, je zde pouze výzkumná stanice. Unikátnost ostrovů spočívá v nedotčeném ekosystému bez přítomnosti cizích rostlin a živočichů. Rok zapsání do UNESCO: 1997.
Sydney je největší australské město, které je postavené kolem jednoho z nejkrásnějších přístavů světa. Sem v roce 1788 dorazila první flotila s vojáky a trestanci, aby zde založili novou kolonii. První osada byla postavena v zátoce Sydney Cove. Z přístavu Port Jackson můžeme vidět budovu opery, výškové budovy i Harbour Bridge – most s nepřehlédnutelným obloukem měřícím půl kilometru. Most je oblíbenou turistickou atrakcí, tzv. bridge climbing – doslovně „mostolezectví“. K procházce ve stínu stromů láká Královská botanická zahrada.
Město Melbourne bylo mezi roky 1901–1927 hlavním městem. Dnes je druhým největším městem Austrálie. Bývá označováno jako „město parků a zahrad“. Centrum města leží na severním břehu řeky Yarra a je od ní vzdáleno asi 3 km. Dominantou města je katedrála Svatého Pavla, turistickou atrakcí je i trh Královny Viktorie. Za prohlídku stojí Royal Exhibition Building s mnoha expozicemi a překrásnými zahradami. Nejvyšší vyhlídku na jižní polokouli najdete na Eureka Tower.
V druhé polovině 19. století byla skaliska při jižním pobřeží australského státu Nový Jižní Wales postrachem všech lodí. Po sta letech se stalo právě toto malebné pobřeží největší turistickou atrakcí státu. Velká oceánská cesta, dlouhá necelých 300 kilometrů, začíná kousek za Melbourne. Vedlejší silnička, jedna z nejkrásnějších a nejmalebnějších, se z velké části klikatí přímo po pobřeží přes národní parky, krásné pláže a úžasné vyhlídky. Nezkrotné příbojové vlny ve vápencových útesech vyhlodaly jeskyně, rokliny, oblouky a mořské sochy vyčnívající nad hladinou, např. Dvanáct apoštolů (Twelve Apostles), skály, které svým tvarem připomínají hvězdy.