Barma (Myanmar)
Barma (Myanmar)
V Bengálském zálivu při Adamanském moři leží jihoasijská republika Myanmar. Navazuje na tradici středověkého Barmského království a honosí se rozsáhlými historickými památkami včetně buddhistických chrámů.
Geografické informace
Název oficiální:
- Myanmarský svaz (Pyidaungzu Myanma Naingngandaw).
- Název zaveden r. 1989, má ale stejný slovní základ jako dodnes známější a používanější "Barma".
Rozloha:
- 678 500 km2
Počet obyvatel:
- asi 47,37 mil. (odhad na červenec 2007)
Státoprávní uspořádání:
- vojenská junta
- územní členění: 7 divizí a 7 států
Hlavní město:
- Nay Pyi Taw / Naypyidaw / Neipyijto (necelý 1 mil. obyvatel)
Nejvýznamnější města:
- největší město Rangún (asi 5 mil. obyvatel), nový oficiální název Yangon
- druhé největší město Mandalaj
- Pegu
- Moulmein (Mawlamyine)
- Basein (Pathein)
Jazyk:
- barmština
Národnostní složení:
- Barmánci (70 %), Šanové (8 %), Karenové (6 %) a mnoho dalších (Rakhinové 4 %, Čjinové 2 %, Monové 2 %, Kačjinové 1,5 %, Indové, 2 %, Číňané 3 %, ...)
Náboženství:
- 89 % buddhisté, 4 % křesťané, 4 % muslimové, 1 % animisté aj.
Přírodní poměry:
- Barma (Myanmar) je přímořský stát v jihovýchodní Asii při pobřeží Bengálského zálivu v Indickém oceánu. Jeho sousedy jsou Indie, Čína, Laos, Bangladéš a Thajsko.
- Na severu do území státu zasahuje Himálaj (dosahuje až do výšek kolem 5500 m), na západě horská pásma zakončená Arakanským pohořím. Na východě se nachází Šanská plošina, ve středu pak nížina řeky Iravádí.
- Téměř polovinu země pokrývají deštné pralesy s cennými dřevinami a opadavé lesy.
- Nejvyšší horou je Hkakabo Razi (5881 metrů ).
- Barma má tropické podnebí, i když velkou roli hraje nadmořská výška. Rok je možné rozdělit do dvou období – chladnější monzunové (květen–říjen) a teplé vlhké (listopad–duben). Kvůli srážkovému stínu na severu jsou nížiny o množství monzunových srážek ochuzeny. Na pobřeží jsou teploty nejvyšší a v období březen – květen dosahují svého maxima.
Hospodářství:
- Myanmar patří mezi nejchudší země na světě.
- V zemědělství pracuje téměř 70 % obyvatel. V nížinách se pěstuje především rýže, a dále proso, cukrová třtina, podzemnice olejná, kukuřice, tabák a bavlna. Lidé také chovají skot, ovce, kozy a buvoly.
- V průmyslu pracuje jen 10 % populace, těží se zejména černé uhlí, ropa, zemní plyn, olovo, wolfram, měď, zinek, stříbro a antimon. V zemi se nacházejí také bohatá ložiska drahokamů. Významná je také těžba tropického dřeva - např. týkové. Do Thajska, Indie, Číny a USA se vyváží textil, potraviny, dřevo a drahokamy.
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Potřebujete pas platný ještě 6 měsíců po návratu. Pro vyřízení turistického víza se předkládají 3 vyplněné formuláře, 3 pasové fotografie, předběžný program, rezervace hotelů). Turistické vízum lze získat i přes internet nebo v Bangkoku.
České zastupitelské úřady:
- Velvyslanectví ČR v Bangkoku
- Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Thajské království, Kambodžské království, Laoskou lidově demokratickou republiku a Myanmarský svaz.
Měna:
- kjat (čti čat), 1 kyat (MMK) = 100 pyů
- Platební karty a šeky: Bankomaty v Barmě nejsou. Platební karty jsou v Barmě prakticky nepoužitelné a přijímají je málokde – stejně jako cestovní šeky - nicméně doporučujeme je mít s sebou jako finanční rezervu.
Důležitá telefonní čísla:
- Policie: 199
- Požárníci: 191, 252011
- Záchranka: 192, 295133
- Červený kříž: 682600
- Mezinárodni předvolba: +95
Posun času:
- GMT/UTC + 6,5 hodin.; oproti ČR tedy +5,5 hodin v době zimního času a +4,5 hodin v době letního času
Spojení s ČR:
- Internet: Je dostupný v hlavních turistických lokalitách, ale může to mít svá omezení (pomalost, nepřístupnost některých stránek, někdy i nemožnost vůbec se napojit). Nutno počítat jen s občasnou možností použití. Cena se pohybuje kolem 500 kyatů za hodinu.
- Pošta: Pošty jsou otevřené v pracovní dny od 9.30 do 16.30 hod. Pohledy lze koupit ve stáncích se suvenýry, známky na poště. Do ČR zásilka dojde cca do tří týdnů.
- Telefonování: Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošt a telefonních stanic. Mobilní telefony v Barmě nefungují.
Bezpečnost a zvyklosti:
- Barma je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Formou trestné činnosti vůči cizincům jsou nejčastěji drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.
- Cizinci přijíždějící do země jsou prakticky na každém kroku pod dohledem policejních orgánů a možnosti jejich pohybu a cestování po zemi jsou z různých důvodů omezované.
- Podobně jako většina Asiatů jsou i Barmánci milí a vstřícní. Svou nezištnou přátelskostí předčí obyvatele mnohých jiných zemí, takže na návštěvu Barmy budete často a rádi vzpomínat.
Stravování:
- Základem barmské kuchyně je samozřejmě rýže v kombinaci s kari omáčkami a různými druhy masa - nejčastěji kuřecím, rybami, krevetami či skopovým. Hovězí a vepřové je k dostání jen výjimečně a velké množství pokrmů je bezmasých.
- Jídla nejsou příliš silně kořeněná – používá se hlavně kurkuma, zázvor, česnek, sůl a cibule. Velmi oblíbené jsou kořeněné saláty z čerstvé zeleniny s arašídy, citrónovou šťávou, čili papričkami atd.
- Běžně je k dostání také luštěninová polévka původem z Indie. Oblíbené nudle se v Barmě podávají hlavně k snídani nebo mezi hlavními jídly.
- Milovníci ovoce si přijdou na své – melouny, liči, grapefruity, banány, mandarinky, manga, papáje, jahody, avokádo či ananas patří mezi nejběžnější druhy.
- Turisté by měli pokud možno pít jen vodu nabízenou v restauracích a z uzavřených plastikových lahví. Nápoje typu Pepsi, Cola, Sprite apod. jsou běžně k dostání, ale jejich místní napodobeniny jsou stejně chutné a mnohem levnější.
- Barma je buddhistická země a vztah k alkoholu je tedy v Barmě spíše negativní. Časy se ale postupně mění a alkohol je k dostání v licencovaných restauracích či obchodech – nejčastěji se jedná o pivo různých značek, ať už místní provenience, tak i z okolních zemí.
Očkování:
- Potřebné informace o očkování naleznete zde.
Jízda na silnicích:
- vpravo
Elektřina:
- Napětí se většinou pohybuje kolem 230 V. Zásuvky jsou tří typů – stejné jako u nás se dvěmi nebo třemi kulatými zdířkami nebo se třemi plochými. V každém pokoji se tedy najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici. Zájezdy jsou tedy „plně elektrifikované“, každý den (s výjimkou nočních přesunů) je možnost dobíjet kameru, mobil, použít ponorný vařič apod.
- Elektřina v Barmě trpí častými výpadkami, proto má většina hotelů svůj vlastní generátor a některé ho používají nepřetržitě.
Fotografování a filmování:
- Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Je dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické.
Celní předpisy:
- Povinná výměna valut neexistuje. Dovoz valut není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky. Není povoleno vyvážet ze země místní měnu.
- Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (400 ks cigaret, 2 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, artefaktů archeologického významu, starožitností, drahých kamenů (pokud nebyly koupeny ve zvláštních turistických prodejnách nebo v letištním duty-free shopu). Pro případnou celní kontrolu před odletem je nutné pečlivě uschovat všechny účtenky o zakoupeném zboží.
Památky UNESCO a zajímavá místa Barmy:
Kalaw
Městečko (asi 20 000 ob.) v nadmořské výšce 1320 m s etnicky smíšeným obyvatelstvem je ideálním místem k pěším výletům. V příjemné horské krajině lze podniknout fyzicky nepříliš náročné kratší i několikadenní túry, vedoucí mj. přes okolní vesnice národnostních menšin Palaung a Pa-O.
Inle
Jezero Inle leží v nadmořské výšce 875 m, je 22 km dlouhé a 11 km široké. Jeho břehy a vesnice na vodě obývají především příslušníci etnika Inthů. Lidé bydlící na vodě žijí z rybolovu a zemědělských aktivit (pěstování zeleniny, ovoce, květin) při jeho březích. Kuriozitou je zvláštní způsob pádlování jednou nohou, který zdejší rybáři praktikují. Kromě vesnic na kůlech je na jezeře i v jeho okolí řada buddhistických chrámů a klášterů. V některých místech jsou ve spleti vodních hyacintů a bažinatých příbřežních míst vytvořeny průjezdné kanály, které rovněž dodávají jezeru nezapomenutelný kolorit.
Indein
K vesnici na západním břehu jezera Inle vede půvabný kanál mezi bujnou vegetací. Indein je zajímavý zejména díky „lesu stúp“, které vypadají jako nějaký podivný hřbitov. Vede k nim dlouhá zastřešená chodba. Kouzlo Indeinu částečně podtrhuje, částečně kazí nezvykle velké množství prodavačů suvenýrů i starožitností, kteří nicméně nebývají agresivní a zachovávají barmský klid.
Ngapali
Oblíbené letovisko na jihozápadním pobřeží Barmy, s několikakilometrovou pláží lemovanou palmami jako z reklamy. Přes zdánlivou atraktivitu místa tu panuje klidná atmosféra a počet návštěvníků je omezený, i díky tomu, že místo je dosti vzdáleno od Rangúnu a cesta sem není úplně pohodlná. V okolí Ngapali lze mj. nalézt několik rybářských vesniček. Je možné si zaplavat či zašnorchlovat v Bengálském zálivu, jakož i pochutnat si na mořských specialitách v místních restauracích. Relaxace na závěr barmské cesty.
Mandalaj (Mandalay)
Třebaže Mandalaj je dnes druhým největším městem země (asi 800 000 ob.) a také metropolí Horní Barmy, byla založena poměrně nedávno, teprve v r. 1857. O rok později sem král Mintoun (Mindon) přesunul své sídlo a učinil z ní poslední hlavní královské město Barmy, jímž zůstala až do r. 1885, kdy Mandalaj obsadili Britové a učinili hlavním centrem země přístupnější Rangún. Na rozdíl od kosmopolitnějšího Rangúnu zůstává Mandalaj ryze barmská a je vnímána jako strážce tradiční kultury (divadlo, umělecká řemesla apod.).
Procházka městem:
- Královská pevnost s palácem (Ve skutečnosti jde jen o kopii části rozsáhlého komplexu paláců, i když podle historického vzoru.)
- Mandalajská hora (Nad městem se tyčí vrch vysoký 263 m, na nějž vede z různých stran několik krytých schodišť, která vedou kolem řady svatyní.)
- Chrám Mahamuni paja (patří mezi tři nejposvátnější poutní místa v celé zemi, 3,8 m vysoká socha Buddhy Mahamuniho)
- Mandalaj – okolí: V okolí města se nachází hned několik historicky důležitých i turisticky vděčných míst. Mezi ně patří bývalá hlavní města Ava (Inwa), Sakain (Sagaing) a Amarapura, a také Minkun.
Amarapura
Město se nachází 11 km jižně od Mandalaje. Před založením Mandalaje byla Amarapura hlavním městem kounbhanské říše. Dnes přitahuje návštěvníky zejména díky spektakulárnímu, tzv. U Beinovu mostu z týkového dřeva. Tento 1,2 km dlouhý most byl postaven v polovině 19. století králem Pugamem.
Minkun (Mingun)
Jde o vesnici na řece Iravádí, kde je soustředěno hned několik zajímavých pamětihodností. Je jí především Minkun paja, obří cihlová stúpa čtvercového půdorysu o stranách 72 m dlouhých. Další atrakcí je 4 metry vysoký minkunský zvon z počátku 19. století, který se považuje za největší celý zvon na světě vůbec (větší, ovšem prasklý, lze spatřit jen v Moskvě). Nedaleko lze navštívit i pozoruhodnou Hsinbjume paju, sedmistupňovou stúpu, která ve své bělostnosti vypadá jako dort.
Monywa
Více než samotné město Monywa (asi 300 000 ob.) jsou zajímavé památky v jeho okolí. Z nich nejslavnější je pestrobarevný chrám Thanboddhaj (Thanboddhay paja) s údajným více než půl milionem sošek Buddhy, které zdobí její členitý exteriér s bezpočtem stúp-věžiček. Další kuriozitou monywského okolí jsou dvě nové monumentální sochy, nalézající se ve svahu kopců Po Khaung. První z nich měří na délku 90 m (ležící Buddha, tj. Buddhy vstupujícího do nirvány), druhá na výšku dokonce 131 m (stojící Buddha). Nedaleko lze navštívit další stúpu, Aun Seťja paju (Aung Setkya paya), na niž lze vylézt a z níž je pěkný výhled.
Pegu (Bago)
Dnes nevelké město má slavnou minulost. Lze tu nalézt řadu zajímavých buddhistických pamětihodností. Mezi ně patří zejména 118 m vysoká pozlacená stúpa Šweimandó paja, zřejmě nejvyšší v celé Barmě. V Pegu a nejbližším okolí lze také spatřit několik monumentálních soch Buddhy, ať již ležících (např. 55metrový ležící Šweithalyaung Buddha), anebo sedících (čtyři 30metrové sochy v Čjayk pun paja).
Pindaya
Jeskyně v Pindayi představují poutní místo na barmský způsob, který může západním turistům připadat někdy až kýčový. Za návštěvu však v každém případě stojí: uvnitř se totiž nalézá bezmála 9 tisíc pozlacených soch Buddhy, v nejrůznějších velikostech i pozicích, a také z nejrůznějších materiálů: z bronzu, dřeva, sádry, mramoru, kamene… Do některých zákoutí jeskyní je vstup možný jen po čtyřech.
Popa
Slavná barmská „stolová hora“ se tyčí do výše 1520 m nad mořem. Nalézá se asi 2 hodiny cesty od Paganu. Její výrazná silueta přispěla zajisté k tomu, že právě ona byla vybrána za nejdůležitější místo pro uctívání barmských natů– lidových bůžků či duchů. Ke každému natovi se váže nějaký barvitý mýtus, vesměs jde o zbožštělé jedince, kteří kdysi skutečně existovali a jejich životní příběh či smrt z nich učinily uctívané postavy barmského kultovního panteonu. Na vršek, kde je řada svatyněk s naty, vede zastřešené schodiště (téměř 800 schodů), v němž na turisty číhají nenechavé opice.
Pugam (Bagan, dříve Pagan)
Na rozloze přibližně 40 km2 stojí v rovinaté krajině stovky chrámů a pagod – obvykle se uvádí, že jich tu je přes dva tisíce, avšak odhady tvrdí, že před r. 1975, kdy byla oblast postižena silným zemětřesením, se jich dalo napočítat bezmála dvakrát tolik. Pugam je muzeem barmské náboženské architektury, lze tu nalézt svatyně zavřené (stúpy), ale i otevřené (tzv. pahto), někdy s prostornými vnitřními ochozy plnými soch Buddhy. Nejznámější z pagod je Ananda paja (či Ananda pahto), v jejímž vnitřním čtvercovém ochozu jsou umístěny 4 velké sochy stojícího Buddhy. Důležitou historickou roli sehrála Šweizigonská pagoda (Shwezigon paya), komplex s ústřední pozlacenou stúpou z 11. století, jejíž podobou se pak inspirovaly nespočetné další stúpy.
Rangún (Yangon, dříve Rangoon)
Bývalá rybářská vesnice je dnes jediným barmským velkoměstem (asi 5 000 000 ob.). Přes velký počet obyvatel se však nepodobá jiným asijským několikamilionovým metropolím: vládne tu kromobyčejný poklid, nikde člověk nemá pocit přelidnění ani moderního shonu, automobilová doprava je velmi řídká a zácpy téměř neexistují. Město zůstalo hlavním městem oficiálně pouze do r. 2005, respektive 2006, kdy byl uskutečněn úmysl přesídlit sídlo vlády a politické moci do vnitrozemského města Neipyijto (Naypyidaw).
Procházka městem:
- Tržiště generála Aun Schana (Bogyoke Aung San market) s barmskými řemeslnými výrobky i drahokamy
- Netradičně umístěná Sule paja (uprostřed kruhové křižovatky)
- Obří socha ležícího Buddhy v Ťaukthaťi paje (Chaukhtatgyi paya).
- Šweitigoumská pagoda (Shwedagon paya) je jedno z nejvýznamnějších buddhistických poutních míst na světě. Pozlacená stúpa, vysoká 98 m, sice není nejvyšší stúpou v Barmě, ale její další parametry podtrhují její mimořádné postavení: jen tzv. diamantové poupě na její špici je celé ze zlata a zdobí jej 4350 diamantů a desítky drahokamů. Diamanty a drahokamy jsou osázeny i části pod ním, nemalé části stúpy jsou pak pokryty deskami z ryzího zlata.
Ťjaiktchiyou – zlatá skála (Kyaiktiyo)
Vedle Šweitigoumské pagody v Rangúnu a Buddhy Mahamuniho v Mandalaji je zlatý kámen v Ťjaiktchiyou jedním z nejposvátnějších míst v celé Barmě. Pozlacený viklan stojí na hraně vysoké skály a na jeho vršku byla umístěna stúpa vysoká asi 7 metrů, o níž se věří, že pomáhá udržovat rovnováhu zázračného kamene jen díky tomu, že je v ní přesně umístěn Buddhův vlas. Dokud křehce stojící kámen nespadne, půjde o význačné poutní místo s jedinečnou atmosférou – denně sem zavítá na 10 tisíc poutníků.