Chorvatskem po stopách Vinnetoua
Chorvatsko, Dalmácie
Chorvatsko – země slunce, moře, vína, krásných hor i rozverných řek. Vzduch vonící jihem, teplá mořská voda odplavující únavu, pohoda a klid ve skrytých zátokách, večerní posezení u mořských specialit, sklenky vína či rakije. Při našich vyjížďkách se vydáme po značených cyklostezkách a vedlejších silničkách podél pobřeží objevovat místa ke koupání turistům utajená, pronikneme do vnitrozemí Istrie, divokého a krásného kouta s ospalými vesničkami, vinicemi a památkami.
Restaurace jsou označovány kategoriemi. Většinou jsou restaurace při hotelech vyšší kategorie luxusnější a dražší. Je lépe si nejprve zjistit úroveň cen na vyvěšeném jídelním lístku. Ve srovnání s našimi restauracemi jsou ceny podstatně vyšší (kompletní oběd bez nápojů 100 kun a snídaně 40). V přímoří je možnost levnějšího stravování ve stáncích, snack-barech, pizzeriích atd. i to však v porovnání s cenami v Čechách vyjde dráže.
Chorvatská kuchyně je velmi pestrá a prolínají se v ní prvky kuchyně italské, maďarské, rakouské a nechybí ani vliv kuchyně turecké.
Ze spousty různých specialit jmenujme alespoň kotlovinu – kotlety pečené s klobásou a s ostrými paprikami, purica s mlincima – krůta pečená se zvláštním druhem těstovin natenko vyválených z nudlového těsta opečených na plátech sporáku, přelitých vroucí vodou a dopékaných společně s krůtou v její vlastní šťávě, fiš-paprikáš – rybí paprikáš řídké konzistence, zagrebački odrezak – záhřebský řízek, telecí řízek plněný šunkou a sýrem nebo visovačka begovica – pikantní jídlo z jehněčího a kyselého ovčího mléka.
Vzhledem k tomu, že Chorvatsko je přímořský stát, je výběr různých rybích specialit nepřeberný, vždyť v Jadranu žije na 360 druhů ryb. Nejdražší ale i nejchutnější jsou tzv. bílé ryby biele ribe či ribe neselice (150–250 kun za 1 kg) ale i skromnější strávníci si přijdou na své při výběru z mnoha a mnoha dalších druhů.
Dobrý oběd končí kávou. V oblibě bezkonkurenčně vede espreso. Tureckou kávu v džezvě vám sice mnohde připraví, ale je to již málo žádaná rarita.
Je jedním z nejčastějších nápojů. Zvláště oblíbená je tzv. bevanda, kdy se červené víno míchá s obyčejnou vodou v poměru, jaký komu vyhovuje. Bílé víno se pak míchá se sodovkou na vinný střik špricer či gemišt.
Z červených vín jsou kvalitní především dingač, postup, plavac, teran, merlot, kabernet, z bílých pak pošip, maraština, malvazija, pinot, muškat, žlahtina, trojišćina a další.
K dostání jsou piva všech nejrůznějších světových značek.
Z pohledu turistů se pije to, na co stačí kapsa, tedy minerálka, džusy, coca-cola, sprite atd.
Z destilátů jsou nejoblíbenější ty, které se vyrábějí z vinných hroznů – loza, lozovača, vinijak, travarica ale pije se i šljivovica a rakija. Voda z vodovodní sítě kdekoli v Chorvatsku je nezávadná.
Jedním z míst s neopakovatelným kouzlem je bezesporu Istrijský poloostrov. Istrie je největší poloostrov v Jadranském moři, o který se dělí Chorvatsko, Itálie a Slovinsko. Největší území připadá právě Chorvatsku.
Zajímavosti z vnitrozemských městeček najdete na stránce věnované Istrii.
Velvyslanectví České republiky v Záhřebu: Veleposlanstvo Češke republike, Jurjevska 271, 10000 Zagreb, Republika Hrvatska, tel.: 00385 (0)1 611 5914.
Ke vstupu do Chorvatska stačí platný cestovní pas, poslední roky je možno vycestovat i na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.
Chorvatskou měnou je kuna (zkratka HRK) dělená na 100 lip. Není volně směnitelnou měnou, přibližný kurz ke koruně je 1 kuna = cca 3,5 Kč.
Možnost použití platebních karet Eurocard/Mastercard, Visa a American Express je poměrně široce rozšířena. Jinak lze měnit peníze v bankách směnárnách na poštách a v recepcích hotelů. Pokud chcete při cestě zpět vyměnit zbylé kuny, musíte předložit doklad o jejich nákupu
Při cestách do Chorvatska nejsou turisté automaticky pojištěni, tak jako je tomu ve Slovinsku. Doporučuje se tedy uzavřít běžné cestovní pojištění.
Úředním jazykem je chorvatština.
středoevropský, letní a zimní.
všude 220 V a 50 Hz