Indonésie
Indonésie
Indonésie je ostrovní stát s největším počtem obyvatel hlásajícím se k islámu. Na zemi sousedí s Malajsií, Východním Timorem a Paupou Novou Guineou, přes moře sousedí s Austrálií na jihu a s Palau, Singapurem, Thajskem a Filipínami na severu a s Indií na severozápadě. Je vyhlášená kuchyní s vlivy svých soused, přírodními krásami a pamětihodnými chrámy.
Geografické informace
Název oficiální:
- Indonéská republika
- Republik Indonesia
Rozloha:
- 1 910 000 mil. km2, 7 966 mil. km2 vodní plocha (17 508 ostrovů)
Počet obyvatel:
- asi 237 milionů, z toho více než 40 % tvoří Javánci
Státoprávní uspořádání:
- republika
- územní členění: 33 provincií včetně dvou zvláštních provincií a samostatného okresu Jakarta:
- Sumatra: Aceh, Severní Sumatra (Sumatera Utara), Západní Sumatra (Sumatera Barat), Riau, Ostrovy Riau (Kepulauan Riau), Jambi, Jižní Sumatra (Sumatera Selatan), Bangka-Belitung (Kepulauan Bangka-Belitung), Bengkulu (provincie), Lampung
- Jáva: Jakarta, Banten, Západní Jáva (Jawa Barat), Střední Jáva (Jawa Tengah), Yogyakarta, Východní Jáva (Jawa Timur)
- Malé Sundy: Bali, Západní Nusa Tenggara (Nusa Tenggara Barat), Východní Nusa Tenggara (Nusa Tenggara Timur)
- Kalimantan: Západní Kalimantan (Kalimantan Barat), Střední Kalimantan (Kalimantan Tengah), Jižní Kalimantan (Kalimantan Selatan), Východní Kalimantan (Kalimantan Timur)
- Sulawesi: Severní Sulawesi (Sulawesi Utara), Gorontalo, Střední Sulawesi (Sulawesi Tengah), Západní Sulawesi (Sulawesi Barat), Jižní Sulawesi (Sulawesi Selatan), Jihovýchodní Sulawesi (Sulawesi Tenggara)
- Moluky: Moluky, Severní Moluky (Maluku Utara)
- Západní Papua: Západní Papua (Papua Barat), Papua
Hlavní město:
- Jakarta (více než 8 milionů obyvatel)
Nejvýznamnější města:
- Surabaya
- Bandung
- Medan
- Semarang
Jazyk:
- indonéština, jávština, angličtina
Národnostní složení:
- Javánci 46 %, Sundové 13 %, Madurci 6 %, dále Minangkabauové, Buginijci, Batakové, Balijci, Číňané (5 mil.), Arabové, Indové
Náboženství:
- 86 % – muslimové, 5 % – protestanti, 3 % – katolíci, 2 % – hinduisté
Přírodní poměry:
- Indonésie se rozprostírá na více než 13600 ostrovech, z nich je přibližně polovina obydlených. Toto souostroví tvoří přes 5000 km dlouhý oblouk po obou stranách rovníku. Na větší části se rozkládají horská pásma alpského vrásnění. Západní částí Sumatry a Molukami prochází vulkanické horské pásmo. Nejvyšší ze 70 stále aktivních sopek je Kerinci (3805 m) na Sumatře. V pohoří Maoke na Nové Guinei se tyčí nejvyšší hora Indonésie: Puncak Jaya (5020 m).
- Přes polovinu plochy státu pokrývá tropický prales. V rozlehlých nížinách Sumatry a Bornea se nacházejí bažinaté lesy.
- Pobřeží bývají porostlá mangrovníkem. Fauna a flora na východ od Bali m australské rysy.
- Indonésie je rovníková země a podnebí je tudíž po celý rok poměrně stabilní (teplota se po celý rok pohybuje kolem 27 °C), lze ovšem rozlišit suché a vlhké období.
Hospodářství:
- Asi polovina obyvatelstva pracuje v zemědělství - pěstuje se především rýže, kukuřice, kasava a sladké brambory pro domácí spotřebu a káva, kakao, čaj a kaučuk na vývoz. Důležitým exportním artiklem je také dřevo tropických stromů: ratan a kopál.
- Zemědělství a průmysl vytvoří společně přes 60 % hrubého domácího produktu. Základnou pro vysoce rozvinutý těžký průmysl jsou bohaté zásoby ropy, zemního plynu, uhlí, rud a minerálů. Těžkému průmyslu dominují státní podniky, převážná část produkce je určena na vývoz. Pro vnitrozemský trh s průmyslovými výrobky jsou důležité malé podniky.
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Potřebujete pas platný min. 6 měsíců po návratu s 2 volnými stránkami pro vízum, vyplněný 1 formulář a 1 pasovou fotografii. Při příjezdu do země pak úřady vyžadují vyplnění několika dotazníků týkajících s zejména zdraví a délky pobytu cestujícího, které jsou k dispozici na místě.
České zastupitelské úřady:
- Velvyslanectví ČR v Jakartě
- Honorární konzulát v Surabaji
- Honorární konzulát v Makassaru
- Honorární konzulát na Bali
Měna:
- indonéská rupie (IDR)
- Platební karty a šeky: V Indonésii stále stoupá počet bankomatů. Používání celosvětově známých platebních karet (Visa, MasterCard, Maestro) je u většiny z nich běžné, některé automaty mají ovšem nastavený omezený výběr hotovosti. Pro platby při nákupech je jejich využití velmi omezené a mohou být občas problémy, nicméně rozhodně je doporučujeme mít jako finanční rezervu.
Důležitá telefonní čísla:
- policie (110)
- první pomoc (118)
- hasiči (113)
- mezinárodni předvolba: +62
Posun času:
- SEČ +6-8 hodin (Indonésie je rozdělena do tří časových pásem)
Spojení s ČR:
- Internet: internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 10 000 IDR/hod.
- Pošta: Pošty jsou otevřené po–pá 9–18 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Do ČR zásilka dojde cca do 14 dnů.
- Telefonování:
- Místní telefon - volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna. Další finančně nenáročnou alternativou pro místní a mezinárodní hovory jsou pobočky indonéské státní telekomunikační společnosti Telkom.
- Mobilní telefon - v zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat atd.) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží, pouze síť Vodafone funguje problematičtěji.
Bezpečnost:
- Indonésie je relativně velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je v porovnání s ČR na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Nejčastější jsou krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.
Stravování:
- Indonéská kuchyně je jednou z nejproslulejších na světě. Skladba pokrmů je do velké míry ovlivněna bohatou historií souostroví, kde se střídali Číňané, Portugalci, Holanďané a další.
- Základem indonéské kuchyně je vždy vařená rýže podávaná nejčastěji s pálivou omáčkou (sambal). Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako je karambola, mangostan, plody chlebovníku, durian, rambutan atd.
- Přestože je Indonésie převážně muslimskou zemí, alkohol (zejména pivo) je především na turisticky atraktivních místech běžně k dostání – zahraniční i místní vína (především rýžové a palmové), kořalky, místní pivo. Výtečné jsou čerstvé ovocné džusy, mléko zelených kokosových ořechu a zeleninové šťávy. Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné běžně koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu.
- Je lépe pít kupovanou vodu.
Očkování:
- Potřebné informace o očkování naleznete zde.
Jízda na silnicích:
- vlevo
Elektřina:
- Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. Zásuvky jsou podobné jako v ČR.
Fotografování a filmování:
- Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Při fotografování lidí, zejména žen, je nutné si uvědomit, že se nacházíte v muslimské zemi. Je dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické. Téměř v každé internetové kavárně je možnost si nechat vypálit obsah paměťové karty na CD.
Celní předpisy:
- V Indonésii je předpisy stanovena povinnost prokázat dostatek finančních prostředků na pobyt (500 USD nebo částka odpovídající délce pobytu).
- Možnost bezcelního dovozu zboží pro osobní potřebu v objemu: 1 l alkoholických nápojů (pro osoby starší 21 let), 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 100 g tabáku, 5 kg čaje, 3 kg kávy a osobní šperky. Celková hodnota těchto předmětů by neměla přesáhnout hodnotu 250 USD.
- Elektroniku, cenné kovy, drahokamy a videokazety je nutné deklarovat v celním prohlášení v zájmu bezkonfliktního odbavení při příjezdu do země.
- Za dovoz narkotik hrozí v Indonésii trest smrti.
Turisticky zajímavé oblasti
Ostrov Jáva
- Yogyakarta neboli Yogya (psáno také Jogjakarta, Jogja) je hlavním městem malé provincie Daerah Istimewa Yogyakarta (Zvláštní oblast Yogyakarta) v jižní části střední Jávy. Toto kulturní centrum Jávy je známé mimo jiné tradiční výrobou indonéského batiku, stínovým loutkovým divadlem wayang kulit či místní specialitou nasi gudeg. Ve městě je mnoho vysokých škol a univerzit. Nejznámější, Universitas Gadjah Mada, je na seznamu sta nejlepších univerzit světa. Panorama města doplňuje na severu tyčící se aktivní sopka Merapi.
Kraton je dodnes obývané sídlo yogyakartského sultána. Uvnitř bílých hradeb se nachází také severní a jižní náměstí a domy bývalého služebnictva. Samotný palác byl postaven r. 1755.
Taman Sari (Vodní palác) v minulosti sloužil jako místo odpočinku a rekreace sultána a jeho rodiny. Zahrada vodního paláce nabízela odpočinek pod korunami stromů, jeho bazény zase příjemnou koupel pro sultánovy manželky. Úzkými uličkami s výrobnami batiku se můžete od Taman Sari dostat k netypické stavbě podzemní mešity a ptačímu trhu.
Pasar Ngasem je nejstarší a největší ptačí trh ve městě. Kromě opeřenců různých velikostí a barev, kteří jsou mezi Indonésany velmi oblíbení jako domácí mazlíčci, zde ale najdete i mnoho jiných druhů zvířat od koček, psů, opic až po ještěry, hady či hmyz sloužící jako krmivo. Získat na trhu kvalitní fotku stále poskakujícího pestrobarevného okřídleného fešáka je ale umění. - Prambanan, největší hinduistický komplex Indonésie, stojí 17 kilometrů severovýchodně od centra města Yogyakarta. Chrámový komplex, jenž byl vystavěn v 9. století, se rozkládá na dvou nádvořích. Na prvním se nacházejí tři hlavní chrámy a na druhém nádvoří stojí 224 menších svatyň. Jednotlivé chrámy Prambananu nabízí různé hinduistické symbolické reliéfy, kromě jiných je zde zvěčněn hrdinský epos Rámájana.
- Borobudur je největší buddhistický chrám světa, vystavěný v průběhu 8. a 9. století. Nejenže si můžete vychutnat pohled na vycházejícím sluncem zalité kamenné stúpy a reliéfy či blízké čoudící sopky Merapi a Merbabu, místo na vás také dýchá mystikou, která se během dne vytrácí pod tíhou stovek fotek chtivých návštěvníků. Jen několik kilometrů od tohoto kolosu připomínajícího pyramidu se nacházejí dvě menší svatyně, Pawon a Mendut, které jistě taky stojí za shlédnutí.
- Planina Plateau Dieng nacházející se na střední Jávě severozápadně od města Yogyakarta nabízí dokonalé spojení tajemné krajiny ve výšce 2000 metrů nad mořem a hinduistických svatyní s prvky původních javánských náboženství. Planina Dieng je dnem bývalých sopečných kráterů, jejichž stěny se již dávno zhroutily. Na tomto místě bylo během 7. a 8. století postaveno kolem 400 hinduistických svatyň, z nichž do dnešní doby zůstalo jen osm. Kromě toho Dieng nabízí příjemnou procházku kolem zeleninových políček či sirná jezera.
- Bromo je jen jedna z mnoha sopek horského národního parku Tengger-Bromo-Semeru, který leží na východě Jávy. Vulkány jsou součástí obrovského kráteru Tengger, jehož dno je z části vyplněno obrovským písečným polem. Tam, kde by to člověk nejméně čekal, mezi sopkami Batok a Bromo, stojí opuštěný hinduistický chrám. Za pozornost ale kromě sopek stojí i obyvatelé této oblasti, Orang Bromo, jejichž tváře se výrazně liší od ostatních Javánců, či nekonečná úrodná zeleninová pole lemující strmé, klikatící se silničky vedoucí od pobřežního města Probolingga k nejvýše položené vesnici Cemara Lawang.
- Planina Ijen s vyhaslými i aktivními sopkami a úrodnými svahy s kávovými plantážemi na východním výběžku Jávy. Kawah Ijen je kráter ve výšce 2386 m n.m, který nabízí pohled nejen na úžasné tyrkysové jezero, ale i těžbu síry. Ta zde probíhá výlučně lidskou silou. Vytěžený materiál, jehož váha dosahuje i sto kilogramů, je z kráteru odnášen ve dvou koších spojených bambusovou tyčí opřenou o ramena dělníků. Dělník takto musí urazit cestu dlouhou asi 3 kilometry s převýšením 800 metrů. Obdivuhodný výkon za pár rupií.
Ostrov Sulawesi
- Město Makassar bylo už v 16.století nejdůležitějším přístavem a centrem politické moci na ostrově Sulawesi. Pevnost Fort Rotterdam, která se nachází na západě města, byla dříve pod původním názvem Ujung Pandang majetkem vládce království Gowa. Ovšem po dohodě z r. 1667 byl král donucen tvrz postoupit Nizozemcům. Pevnost tak změnila svůj název na Fort Rotterdam a stala se hlavním sídlem Nizozemců v Jižním Sulawesi. Uvnitř bylo postaveno několik budov v holandském stylu, například kostel. V r. 1937 pevnost ztratila svou obrannou funkci. V r. 1976 začala renovace tvrze a v dnešní době je k vidění tak, jak vypadala v 17. století. Součástí pevnosti jsou dvě muzea.
- Město Rantepao ve Středním Sulawesi je centrem hornaté oblasti nazývané Tanah Toraja (Země Toradžů), domovem kmene Toraja, jehož většinová populace vyznává křesťanskou víru. Město samotné mnoho nenabízí, ale je důležitým výchozím bodem pro výlety do okolních tradičních vesnic.
- Vesnice Kete Kesu s tradičními obydlími se střechami připomínající býčí rohy. Domy Tongkonan svými střechami velmi připomínají obydlí etnika Bataků ze Západní Sumatry. Tradiční domy Torajů jsou stavěny směrem k severu a při jejich stavbě nejsou použity žádné spojovací materiály, dřevěné desky jsou opracovány tak, aby do sebe dokonale zapadly. Přestože mají obydlí ohromné střechy, prostoru uvnitř domu mnoho není. Do domu se vchází nízkými vstupními dveřmi, okna jsou malá. Vnější zdi Togkonan jsou zdobena tradičními obrazci
- Výsledky náročné řezbářské práce Torajů si lze prohlédnout například ve vesnici Lemo. Pohřební dřevěné figurky Tau Tau, které zpodobňují zemřelého, jsou vyráběny z několika druhů dřev. Čím dražší dřevo, tím vyšší sociální statut rodiny zemřelého. A vzhledem k tomu, že i odměna pro řezbáře je vysoká, figurky Tau Tau si zdaleka nemůže dovolit každý. Figurky mají tradičně své místo v blízkosti hrobu, po jejich umístění k nim pozůstalí přinášejí obětiny.
- Netradiční způsob pohřbívání mrtvých je k vidění ve vesnici Londa. Torajové už odedávna ukládají rakev se zesnulým do dutiny vytesané ve skále. Před touto dutinou je postavena konstrukce připomínající balkon, na níž se umístí figurky Tau Tau připomínající mrtvého.
Ostrov Bali
- Ubud je kulturním centrem Bali, ostrova bohů. Muzea, galerie, chrámy, krámky se suvenýry, restaurace a kavárny, balijské masáže a ještě mnohem víc. Ubud je vlastně spojení několika vesnic, a i když má dohromady kolem 60 tisíc stálých obyvatel, stále neztrácí svou venkovskou atmosféru. Ubud se nachází ve vnitrozemí ostrova s vyšší nadmořskou výškou, a tedy i příjemnějším klimatem a je vhodným místem pro relaxaci a poznávání balijského uměleckého života.
- Vznik hinduistického chrámu Pura Tirta Empul zasvěcenému třem nejvyšším bohům, hoře Batur a bohovi Indra se datuje do r. 926 n.l. Kromě chrámu ale má svůj velký význam i posvátný pramen. Součástí komplexu je obdélníkový bazén vytesaný z kamene s 12 vodotrysky. Komplex se nachází v kopcích severně od Ubudu.
- Největší hinduistický komplex chrámů na Bali, Pura Besakihm, jehož počátky vzniku jsou datovány do 14. století, se nachází na jihozápadním úpatí nejvyšší hory Bali, stále aktivní sopky Agung. Blízkost Gunung Agung (3142 m), jak se vulkánu v indonéštině říká, není náhodná. Hora je totiž pro místní hinduisty posvátná. V obrovském komplexu rozkládajícím se na několika terasách se nachází hlavní chrám Pura Penataran Agung Besakih, jehož součástí jsou tři nejdůležitější svatyně zasvěcené bohům Šiva, Višnu a Brahma. Kromě těchto nejvýznamějších svatyň se v komplexu nachází dalších 18 menších.
- Největší jezero na Bali, Danau Batur, dlouhé 8 km a široké 3 km se nachází na dně obrovského kráteru, jehož součástí je i menší sopka Gunung Batur (1717 m). Jezero nacházející se na severovýchodě ostrova je Balijci uctívané, a tak zde nesmí chybět chrám zasvěcený jezeru a jezerní bohyni, Pura Ulun Danu Batur. V blízkosti jezera je několik přírodních horkých pramenů, které jsou přístupné veřejnosti.
- Hinduistický chrám Pura Taman Ayun byl postaven údajně kolem r. 1634 za krále Gusti Agung, který vládl oblasti Mengwi, se nachází severozápadně od Denpasaru. O několik desítek let později byl chrám rozšířen o tři větší nádvoří s dalšími svatyněmi a pagodami. Původní starý chrám je stále využíván potomky královské rodiny z Mengwi při uctívání předků. V komplexu se nachází Paibon, stavba z cihel archeologické hodnoty, k níž přicházejí věřící uctít božské předky lidí.
- Jeden z nejfotogeničtějších hinduistických chrámu na Bali je Tanah Lot. Chrám, skaliska, moře, západ slunce – dokonalá kombinace pro fotku plnou exotiky. Pura Tanah Lot je vlastně komplex několika chrámů, z nichž jeden se nachází na skalnatém ostrůvku, který je v době odlivu dosažitelný i suchou nohou. Komplex chrámů z 15. století se nachází na jihozápadním pobřeží Bali zhruba 20 kilometrů od hlavního města Denpasaru.
Ostrov Lombok
- Když přejedete z Bali na ostrov Lombok, jako byste byli v jiném světě. Hinduistické chrámy a všudypřítomné obětiny vystřídají muslimské mešity a ženy v šátcích. Také klima a příroda se od Bali výrazně liší. Vyprahlost a méně zeleně ale vynahrazuje přírodní skvost v podobě sopky Rinjani (3726 m). Gunung Rinjani je „sopka v sopce“, přesněji dno vnějšího kráteru vyplňuje jezero, z něhož vystupuje další, menší kráter.
Ostrov Gili Meno
- Prostřední, nejmenší a nejklidnější ze tří kouzelných ostrůvků s bílými písčitými plážemi, které se nacházejí nedaleko severozápadního pobřeží ostrova Lombok. Potápění, šnorchlování, koupání či relax ve společnosti ovocného džusu a knížky, na kterou jste si dosud neudělali čas, jsou těmi nejvhodnějšími aktivitami, které ostrůvek nabízí.