Gargano – perla italského Jadranu na kole
Itálie, Gargano
Tremiti jsou jediné ostrovy v Jaderském moři patřící Itálii. Souostroví se skládá ze 4 ostrovů (San Domino, San Nicola, Capraia a Cretaccio), které vznikly z mořských usazenin. Celkem na ostrovech žije kolem 400 lidí.
Největším ostrov San Domino o rozloze 2 km2 přitahuje především krásnou krajinou, průzračným mořem a řadou mořských jeskyní. Ostrov byl postupně osidlován od 50. let 20. století a slouží především staví se zde nové hotely. Mezi ostatními stavbami zde vyniká velká bílá vila slavného italského zpěváka Luccia Dally.
San Nicola je sice menší (rozloha 42 ha), ale historicky zajímavější ostrov. Nese jméno poustevníka Nicoly, který zde s pomocí madony nalezl poklad a založil kostel.To bylo považováno za zázrak, a proto přicházejí benediktýni z Monte Cassina a zakládají zde klášter. Benediktýni na ostrově působili od r. 1000 do r. 1237, kdy je pro jejich skandální obchodování vykázal papež. Tremitské ostrovy totiž byly pro svou výhodnou polohu obchodní stanicí. Do obchodu s Dalmatinci i s Benátčany se benediktýni pustili s takovou vervou, až to hraničilo s pirátstvím. Ostrov posléze asi na sto let opanovali cisterciáti (1237-1313), jejichž přítomnost zde ukončilo napadení Turky. Posledním církevním řádem na ostrově byli lateráni (Regolari Lateranense - velmi starý řád, odnož augustiniánů), kteří odcházejí v 15. století a ostrov San Nicola využívá Ferdinand I. Bourbonský ke zcela specifickým účelům. Na prvním horním náměstí nechal vybudovat domy, které sloužily jako vězení pro vyhnance, anarchisty a delikventy izolované na ostrově. Mezi vyhnanci nechyběla Augustova vnučka Julie díky své milostné aféře s Ovidiem, nebo tchán Karla Velikého. Tradice "vyhnaneckých ostrovů" se později chopil i Mussolini a posílal na ostrov nepohodlné lidi a politické vězně. V roce 1936 přicházejí na ostrov prostitutky, což vyústilo v zakládání rodin, stavbu prvních rodinných domů a osidlování ostrova vůbec. Ostrovu dominuje pevnost s masivními hradbami a věžemi, za nimiž se ukrývá kostel Santa Maria a Mare, kaple a rajský dvůr.
Ostrůvky Capraia a Cretaccio jsou neobydlené.
Tremitské ostrovy jsou také zajímavou potápěčskou lokalitou, vzhledem k křišťálově průzračnému moři a nedotčenosti podmořské fauny.
Na ostrovy se lze dopravit trajektem z přístavu ve městě Termoli nebo Vieste.