Kambodža
Kambodža
Království Kambodža je jihoasijský stát mezi Vietnamem, Laosem a Thajskem. Na dlouho zapomenutou zemi nyní opět objevují turisté převážně pro její krásy buddhistických chrámů a nádhernou přírodu.
Geografické informace
Název oficiální:
- Kambodžské království
- khmersky: Preahreacheanachakr Kampuchea
- Kambodža
Rozloha:
- 181 035 km2
Počet obyvatel:
- asi 14 mil. (odhad na červenec 2007)
Státoprávní uspořádání:
- konstituční monarchie
Hlavní město:
- Phnompenh, Phnom Penh, Phnum Pénh (asi 2 mil. obyvatel)
Nejvýznamnější města:
- Sihanoukville (dříve Kompong Som)
- Battambang
- Siem Reap
Jazyk:
- khmérština
Národnostní složení:
- 90% Khmérové, menšiny Vietnamců (5%),Číňanů (1%), Chámů a Thajců
Náboženství:
- théravádový buddhismus 95 %, muslimové 2,2 %
Přírodní poměry:
- Centrální nížinatá pánev Tonle Sab a delta Mekongu jsou ohraničeny na severu horským hřbetem Dangrek a na jihu i jihozápadě pohořím Kardamom.
- Řeka Mekong rozděluje nížinu na východní a západní část. Zatímco horní tok řeky v Kambodži je zalesněn, na dolním toku se rozkládají rýžová pole. Jezerní oblast Tonle Sab v centrální nížině je největší a na ryby nejbohatší vnitrozemská vodní plocha v jihovýchodní Asii.
- V tropicky vlhkém podnebí s průměrnými teplotami 27 st. C se rozprostírají při pobřeží mangrové bažiny, v centrální části monzunové lesy a v horských oblastech deštné pralesy.
- Místní klima určují dva monzuny – chladný a suchý severovýchodní monzun (od listopadu do února) a vlhký jihozápadní monzun (od května do října). Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70–80 % celkových ročních srážek.
- Období pro cestování lze rozdělit na chladné a suché (listopad–únor), horké a suché (březen–květen), horké a vlhké (červen–srpen), chladné a vlhké (září–říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21 °C do 35 °C; v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, často dosahuje až ke 40 °C.
Hospodářství:
- V zemědělství, které zaměstnává téměř 80 % všechn pracujících, se vytvoří necelých 40 % HDP.
- Kvůli chybějící infrastruktuře je průmysl s podílem pouhých 20 % mnohem méně významný než zemědělství.
- Od ukončení války nabývá vlivem rostoucího cestovho ruchu na významu sektor služeb.
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Občané ČR potřebují pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza a má alespoň 2 stránky volné. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas. O kambodžské vízum lze požádat na kterémkoliv velvyslanectví Kambodže v cizině. Velvyslanectví v Bangkoku uděluje víza v rozmezí dvou pracovních dnů. Požaduje k tomu pas, jeho kopii a jednu fotografii. Turistické vízum se uděluje s platností na 30 dnů. Je možné obdržet vízum i po příletu na letiště Phnom Penhu a Siam Reapu. Po příletu na letiště v Phnom Penhu se vyžaduje k udělení víza 1 fotografie.
České zastupitelské úřady:
- Velvyslanectví ČR v Bangkoku
- Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Thajské království, Kambodžské království, Laoskou lidově demokratickou republiku a Myanmarský svaz (Barmu).
Měna:
- 1 riel (KHR) = 100 senů;
- Platební karty a šeky: Bankomaty pro mezinárodní platební karty v Kambodži nejsou. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a to pouze v centrech Phnom Penh a Siem Reap. V Kambodži lze uplatnit i cestovní šeky, banky si ale zpravidla účtují komisi ve výší 2 % z ceny šeku.
Důležitá telefonní čísla:
- policie (117)
- první pomoc (119)
- hasiči (118)
- mezinárodni předvolba: +855
Posun času:
- GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času
Spojení s ČR:
- Internet: Je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.
- Pošta: Pohledy a známky se dají koupit v knihkupectvích nebo stáncích se suvenýry. Do České republiky bývá zásilka doručena do dvou týdnů.
- Telefonování:
- Místní telefon - Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty, které naleznete na ulici. Většina internetových kaváren nabízí levné internetové volání.
- Mobilní telefon - Na celém území Kambodže je rozvinutá síť místních operátorů a roaming s českými operátory funguje bez problémů. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Kambodža patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
Bezpečnost a zvyklosti:
- Kambodža je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.
- Za letitých bojů a řádění Rudých Khmerů byly zničeny miliony uměleckých děl, soch a knih, vyvražděny miliony Kambodžanů. Naštěstí se celková situace vrátila do normálu a země se tak díky své bohaté historii a památkám stává postupně stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů.
- Kambodža je výjimečnou zemí i z hlediska zábavy a nočních radovánek. Velká města a turistická centra v Kambodži žijí každý den dlouho do noci – v Phnom Penhu, Siem Reapu, Sihanoukvillu a dalších městech je bezpočet barů, diskoték a podniků nabízejících zábavu všeho druhu.
- Samotní Kambodžané jsou velice přátelští a komunikativní. Za všudypřítomnými úsměvy je však možné vypozorovat určitý smutek až zahořklost z prožitého utrpení.
Stravování:
- Khmérská kuchyně by se dala přirovnat k thajské, není však natolik ostrá a používá méně pro nás exotického koření. Hlavní jídlo tradičně sestává z polévky a ryby na nejrůznější způsoby. Oblíbené jsou rýžové nudle v hustém masovém či zeleninovém vývaru. Nedílnou součástí všech jídel je zelenina. Na její dochucení se používá koriandr, máta a citrónová tráva.
- K oblíbeným sladkým jídlům patří koláčky z lepivé rýže a moučník z plodů tropického morušovníku. Jídlo můžete zapít dobrým místním pivem. Vynikající jsou také čerstvé ovocné džusy a mléčné ovocné šejky.
- Vodu doporučujeme pít pouze balenou.
Očkování:
- Potřebné informace o očkování naleznete zde.
Jízda na silnicích:
- vpravo
Elektřina:
- Elektrické napětí je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.
Fotografování a filmování:
- Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).
Celní předpisy:
- Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500 ks cigaret, 1 l alkoholu).
- Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Pro dovoz a vývoz zvířat je potřebné zdravotní osvědčení.
- Za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.
Turisticky zajímavé oblasti
Angkor
Angkor (khmérsky město) je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v JV Asii. V období 9.–15. století zde leželo hlavní sídlo khmerské říše a z té doby se zachovalo velké množství památek. Angkor leží v provincii Siem Reap a od r. 1992 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Samotný název Angkor je odvozen ze sanskrtského výrazu nagara, znamenající město.
Angkor Vat je vůbec největší zachovaná stavba v areálu Angkoru, a zajisté i nejslavnější. Jeho silueta dnes zdobí i kambodžskou státní vlajku. Jde o jeden z největších chrámových komplexů na světě. Celková plocha Angkor Vatu včetně dlouhých hradeb a 200 m širokých vodních příkopů ve tvaru obdélníku činí okolo dvou set hektarů. Celý komplex je zpodobněním hinduistického vesmíru: vodní příkopy symbolicky reprezentovaly sedm moří, jež se prostírala kolem mythické hory Méru – tuto horu s jejími pěti vrcholy pak představuje samotný chrám s pěti věžemi, připomínajícími lotosové květy. Angkor Vat je zasvěcen (jako jeden z mála khmerských chrámů) bohu Višnuovi, k němuž se pojí i orientace chrámu na západ, rovněž netypická pro khmerské stavby, většinou situované východním směrem. Ze západu se k chrámu vstupuje přes most a vstupním pavilonem, za nímž se počíná zhruba 300 m dlouhá písková přístupová cesta, jejíž perspektiva jen zvýrazňuje monumentálnost celé stavby. Cesta je lemovaná hadími balustrádami. Vnější a nejdelší galerie jsou zdobeny souvislými reliéfy, na nichž lze mj. spatřit 2–3 tisíce nebeských víl – apsary, každá z nich je jiná (uváděný počet se v různých pramenech liší). Jde o první skutečný vrchol sochařské výzdoby khmerských umělců a řemeslníků.
Angkor Thom – Bayon
Hlavní město khmerské říše, postavené za možná největšího angkorského panovníka Džajavarmana VII. (1181–1219). Město má v podstatě čtvercový půdorys, orientovaný podle světových stran, a je ohrazeno 8 m vysokou zdí a téměř 13 km dlouhým a 100 m širokým vodním příkopem. Uvnitř se zachovaly jen kamenné stavby, vesměs náboženské povahy, zatímco dřevěná obydlí logicky neodolala času. Přímo v geometrickém středu Angkor Thomu stojí hlavní svatyně Bayon. Podobně jako Angkor Vat i Bayon se vzpíná pyramidovitě vzhůru, hlavní věž stavby se však od jiných staveb liší svou kruhovou základnou. Tyčí se do výše přes 40 metrů. Na vrcholu svatyně je dalších 49 menších věží, vyrůstajících z horních nádvoří – na všech těchto věžích se opakuje motiv obrovských obličejů ze všech čtyř stran, tak jako tomu bylo u vstupních bran. Samotný chrám je však unikátní také svou reliéfní výzdobou, která pokrývá stěny v délce zhruba 1,2 km. Je na ní zobrazeno více než 11 tisíc postav ve velmi rozmanitých podobách – vedle buddhistických motivů, dosud v Angkoru vzácných, se tu prvně ve velké míře objevují i výjevy z obyčejného života: vojáci, rybáři, kuchaři…
Ta Prohm
Ohromná stavba v ruinách z 12. století se nalézá poblíž opevněného Angkor Thomu, na levém břehu řeky Siem Reap. Její kouzlo pro návštěvníky spočívá především v tom, že zůstala ponechána takřka ve stejném stavu, v jakém byla nalezena. Stavby se staly kořistí mohutných stromů, jejichž kořeny vrostly mezi rozpadající se stěny. Původně mělo jít o buddhistický klášter a mělo tu žít více než 12 tisíc mnichů a 615 chrámových tanečníků. Tři vnitřní nádvoří jsou obklopena třemi galeriemi, uprostřed každé hrany jsou vstupní pavilony. V centru komplexu se nalézá ústřední svatyně se zbytky věží. Celkový dojem ze staveb samých trochu znesnadňuje fakt, že částečně splývají s bujnou vegetací, i to, že se tu vyskytuje mnoho dalších pavilonů, věží a svatyň, které neumožňují přehledný pohled. Přesto jde o jedno z nejpůsobivějších míst Angkoru.
Banteay Kdei
Tento buddhistický chrám je ohraničený čtyřhrannou zdí o délce 700 a 500 m. Ke chrámu byly brzy po dostavbě přidány pozoruhodné vstupní brány s věžemi (gópurami), na nichž se znovu opakuje motiv známý z Angkor Thomu, zejména z Bayonu – čtyři pousmáté tváře Avalókitéšvary, tedy pokud jde o Avalókitéšváru. Na druhém nádvoří lze ve výklencích spatřit zajímavé figurální reliéfy, na vnitřním nádvoří pak je vlys s Buddhy. Proti hlavnímu vstupu z východu je situována velká vodní nádrž Srah Srang, jež snad sloužila k rituálnímu očištění.
Banteay Srei
Zhruba 30 km severně od Angkor Vatu se nalézá tento osobní královský chrám z 10. století, který ve srovnání s velkými angkorskými chrámy je vlastně malý, hlavní věž není vysoká ani 10 m. Název Banteay Srei bývá překládán jako „ženská pevnost“, bez pochyby i proto, že působí tak křehce, a navíc má nezvykle růžové zabarvení, dané barvou použitého pískovce. Chrám byl zasvěcen bohu Šivovi, ale jednotlivé svatyně patří i dalším hinduistickým božstvům, jako jsou Višnu nebo Lakšmí. Neobvyklý je zejména svou drobnou, leč mimořádně detailně propracovanou výzdobou, která má jen málo společného s reliéfy dalších, hlavně starších angkorských staveb. Ve výzdobě se objevují motivy mužských, ale i ženských božstev s lehkými úsměvy, velký důraz je kladen na ornamenty a rostlinné motivy.
Beng Mealea
Trochu stranou od hlavních angkorských památek, přesto tento chrámový komplex stojí za návštěvu. Pochází ze 12. století, z doby vlády Súrjavarmana II. Celý areál byl kdysi ohrazen 45 m širokým vodním příkopem (dnes vyschlým) a jeho vnější zdi tvořily obdélník o délce přes 1 km a šířce téměř 900 m, což jej řadí mezi největší chrámové komplexy v Angkoru vůbec. V pobořených, částečně džunglí pohlcených chrámech a zastřešených chodbách se člověk cítí bezmála jako objevitel zbytků ztracené civilizace, a to i přesto, že skrze část komplexu dnes vede dřevěná lávka.
Kratie
Nevelké provinční město na břehu Mekongu je známo zejména díky tomu, že zde lze pozorovat vzácný druh sladkovodních delfínů, tzv. delfínů iravadských (česky zvaných též orcela tuponosá). Samotné město si zachovalo něco z atmosféry starých časů, neboť ušlo největším pohromám druhé půle 20. století: hlavní náměstí obklopují francouzské koloniální budovy.
Nokor
Chrámový komplex v blízkosti provinčního města Kampong Čom, snad z 11. století, dle některých názorů možná i starší. V areálu je novější wat, jenž vyrostl na troskách – či nedostavěných základech – původního chrámu. Poblíž se nacházejí další stavby, kde je mj. i socha ležícího Buddhy (tj. Buddhy vstupujícího do nirvány).
Phnom Penh
Hlavní město Kambodže (asi 1 200 000 ob.) se nachází na soutoku tří řek – Tonle Sap, Bassac a Mekongu – a připomíná spíše rozlehlou vesnici. I když má přes milion obyvatel, nenajdeme zde prakticky žádné vysoké stavby, veškeré ulice jsou zato plné lidí, dopravujících se na kolech nebo motocyklech.
Procházka městem:
- Královský palác, který je rezidencí i současného krále, byl postaven v r. 1813 a svou honosností, stavbou a krásou připomíná královský palác v Bangkoku. Z věží na střeše korunovační síně se dívá tvář Buddhy, směřující do všech čtyř světových stran. Nejznámější budovou královského paláce je Stříbrná pagoda, která dostala své jméno podle stříbrné podlahy a nachází se v ní podobně jako v thajském královském paláci socha smaragdového Buddhy.
- Národní muzeum skrývá památky jak z období před Angkorem, tak i po něm. Celá budova tohoto muzea je navíc postavena tak, aby připomínala symbol Kambodži, který se vyskytuje i na její státní vlajce – siluetu chrámu Angkor Vat s jeho pěti věžemi.
- S-21 (Tuol Sleng) - muzeum genocidy je smutnou památkou nedávné historie. Toto muzeum bylo zřízeno v bývalé střední škole, proměněné za polpotovského režimu ve vězení, nazývané „S-21“. Ze sedmnácti tisíc lidí, kteří zde byli vězněni, jich přežilo pouze sedm. V některých celách jsou ponechány postele a na nich předměty, kterými byli vězňové mučeni. Na všech stěnách visí fotografie obětí z dokonale vedeného archivu. O to podivnější se jeví skutečnost, že po pádu režimu Rudých Khmerů nebylo možno jeho prominenty potrestat, protože nebyli známí.
Rattanakiri
Jedna z kambodžských provincií, kde Khmerové tvoří jen menšinu místních obyvatel. V hornatém terénu žije několik národnostních menšin. Jde o jednu z nejchudších provincií Kambodže, která byla navíc v době americké války v Indočíně jednou z nejbombardovanějších oblastí vůbec. Rattanakiri přitahuje zejména svými přírodními poklady, mezi něž patří hlavně Yak Lum, průzračné kráterové jezero kruhového tvaru o průměru zhruba 750 m, obklopené bujnou vegetací. Poblíž hlavního města provincie Ban Lung lze také navštívit několik vodopádů, mezi nimi Ka Tieng a Ka Čchang, kde se dá i vykoupat.
Sambor Prei Kuk
Nejlepší ukázka předangkorské architektury se nalézá kousek za provinčním městem Kampong Thom. Podle Sambor Prei Kuku bývá nazýváno i celé období ve vývoji khmerského stavitelství. Jde o soubor několika zachovaných chrámů z druhé poloviny 1. tisíciletí n.l. Až do 9. století, kdy se centrální moc začala ustavovat v oblasti Angkoru, byl možná Sambor Prei Kuk metropolí regionu. Na počátku 7. století vešel do povědomí pod názvem Íšánapura. Většina zachovaných staveb, roztroušených do tří hlavních skupin v lese, byla vystavěna z pálených cihel, menší počet pak z pískovce.
Siem Reap
Nepříliš velké město (asi 150 000 ob.) nesoucí jméno „Porážka Siamu“, které se stalo důležitým jen díky blízkosti angkorských památek: Angkor Vat je odtud 6 km, Angkor Thom 8 km. Protože všichni, kdo přijedou do Kambodže, míří hlavně sem, může se Siem Reap pochlubit i mezinárodním letištěm.
Tonle Sap
Název vlastně patří řece, neboť v khmerštině znamená cosi jako „řeka s neslanou vodou“, ale bývá vztahován i na jezero, které je vůbec největším sladkovodním jezerem celé JV Asie. Jezero, zvané též Velké jezero, se rozprostírá jižně od Siem Reapu a má různou rozlohu v závislosti na ročním období. Zatímco v suchém období je to jen nějakých 2700 km2, v době monzunových dešťů naroste několikanásobně, takže jeho plocha může dosáhnout až 16 000 km2. Hloubka jezera pak může stoupnout z průměrného 1 metru až na 9 metrů. Tento nárůst je způsoben nejen dešti, ale také táním himálajských ledovců, jejichž voda napájí Mekong. Řeka Tonle Sap se vlévá do Mekongu, avšak v této sezoně se její tok díky nárůstu vody obrátí a vody Mekongu jej vytlačí proti jejímu proudu až do jezera. Tento jev je naprosto unikátní a nemá ve světě obdoby. Jednou z výhod tohoto úkazu je obrovské množství ryb, jež sem míří a jež tu lze nachytat. (Bylo napočítáno až 200 druhů.) Pozoruhodný ekosystém umožňuje život i řadě ohrožených druhů ptáků. Některé části jezera tvoří zatopený les. Přímo na jezeře je několik „vesnic na vodě“, některé kolové domy jsou vysoké až 6 metrů. Oblast jezera Tonle Sap byla v r. 1997 vyhlášena chráněnou biosférou a zařazena do Světového přírodního dědictví UNESCO.