Kostarika je malou zemičkou Střední Ameriky vklíněná mezi Nikaraguu a Panamu. Její pláže omývá z jedné strany Tichý oceán a z druhé Karibské moře. K návštěvě stojí jak přírodní krásy, tak památky na naleziště zlata.
Geografické informace
Název oficiální:
- Kostarická republika
- República de Costa Rica
Rozloha:
- 51 100 km2 (129. největší země světa)
- Od roku 2003 zahrnuje Kostarika do rozlohy také 589 682 km2 území na moři a celkově uváděná rozloha činí podle Národního geografického institutu celkem 640 782 km2.
Počet obyvatel:
- 4 562 087 obyvatel (2010)
- Hustota zalidnění: 140,7 obyv./ km2
Státoprávní uspořádání:
- Státní zřízení: prezidentská republika
- 7 provincií: Alajuela, Cartago, Guanacaste, Heredia, Limón, Puntarenas, San José
- Hlava státu (2009): Oscar ARIAS Sanchez
- Předseda vlády (2009): Oscar ARIAS Sanchez
- Členství: OSN, SELA
Hlavní město:
San José (1 633 000 mil. obyvatel – s metropolitní oblastí, vlastní město San José 349 152 ) je hlavním městem Kostariky a zároveň je také nejlidnatější aglomerací. Jedná se o skutečné centrum dění, a to jak ekonomického tak kulturního. Město San José je zajímavé pro své snoubení moderní architektury s architekturou z doby koloniální. Během návštěvy tohoto fascinujícího místa můžeme navštívit některé ze zdejších muzeí, kupříkladu muzeum archeologických vykopávek a umění a nábytku z dob koloniálních. Za návštěvu stojí také kostarické divadlo. Obdivuhodná je především budova, ve které se nachází, ale také její interiér. Ve městě vládne tropické klima, San José má však problémy se znečištěním vzduchu. Ve městě si můžeme dopřát relaxace u některé z tamních oáz. Pro někoho bude dostatečně odpočinkové posezení v klidných, příjemně zařízených kavárničkách. Milovníci historie jistě ocení katedrály a kostely, které v Kostarice mohou navštívit.
Nejvýznamnější města:
- Alajuela 283 166 obyvatel
- Cartago 155 402
- Puntarenas 106 020
- Heredia 132 579
- Limón 104 917
- Liberia 54 009
Jazyk:
- Úřední jazyk: španělština
- Další používané jazyky:
- kreolská angličtina (na atlantickém pobřeží),
- angličtina (cca 10 % obyvatel),
- indiánské jazyky
Národnostní složení:
- 93,6 % běloši (hl. potomci Španělů)
- 1,9 % černoši (bývalí otroci nebo imigranti z Jamajky aj. oblastí Karibiku)
- 1,7 % indiáni (kmeny Bribri, Borucas ad.)
- 0,2 % Číňané
- 2,6 % ostatní
Náboženství:
- 76,3 % katolické
- 14,4 % protestantské
- 9,3 % ostatní (z toho 1,3 % Svědci Jehovovi; 3,2 % bez vyznání)
Přírodní poměry:
- Podnebí
Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C na pobřeží a 17°C ve vnitrozemí. Počasí na karibském pobřeží je více deštivé, zatímco podél Pacifiku trvá období sucha čtyři až pět měsíců od prosince do dubna, zatímco období dešťů tu vládne od května do listopadu. Celkový roční úhrn srážek činí asi 3000 mm. Výše položené oblasti se vyznačují chladnějším podnebím. - Geografie
Od nikaragujské hranice směrem k hranicím s Panamou se táhne horské pásmo vulkanického původu, které rozděluje zemi na dvě části. V centrální části tohoto pohoří se rozkládá vysokohorská plošina. Okraje této plošiny tvoří pobřežní nížiny. Národní parky zaujímají 12% celkové rozlohy země, dalších 15% zabírají přírodní rezervace a chráněné krajinné oblasti. Kostarika má celkem 26 národních parků, z nichž největším je Cocos Island, ostrov o rozloze 24 km2. - Největší vodní plochou v zemi je jezero Arenal,
- Využití plochy: 6 % orná půda, 5 % pastviny, 46 % lesy, 17 % ostatní
- Nejvyšší bod: Cerro Chirripo 3 810 m. n. m.
- Nejnižší bod: Atlantický oceán 0 m. n. m.
- Nejdelší řeka: San Juan 230 km
Hospodářství:
- Kostarika byla vůbec první zemí Střední Ameriky, která začala s exportem kávy a banánů. Od té doby je obchod právě s těmito surovinami velmi ekonomicky přínosný.
- Další důležitou složkou podílející se na ekonomice státu je turismus a v současnosti také těžba drahých kovů, především tedy zlata a stříbra.
- Pěstování: maniok, cukrová třtina, kokosové ořechy, káva, pomeranče, ananasy, banány, tabák, bavlna
- Chov dobytka: skot
- Těžba: zlato, soli
- Vývoz: káva, banány, cukr; ananas
- Dovoz: suroviny, spotřební zboží, ropa
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000).
- Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.
- Kostarické úřady uznávají zapsání dítěte v cestovních dokladech rodičů pouze za předpokladu, že je v předmětném dokladu rodičů též fotografie dítěte. Vzhledem ke skutečnosti, že podle českého právního řádu, jsou děti do cestovních dokladů rodičů zapisovány bez fotografie dítěte, kostarické úřady tento zápis neuznávají a neumožní vstup do země. Proto je žádoucí, aby i děti mladší 10 let cestovaly do Kostariky s vlastním cestovním dokladem.
České zastupitelské úřady:
Měna:
- Kostarický colón (zkratka CRC) = 100 céntimos
Běžně se používá americký dolar. - Přepočet kurzu k 7/2011:
1 USD (americký dolar) = 507.932 CRC (kostarický colón)
1 CZK (česká koruna) = 29.820 CRC (kostarický colón) - Kurzovní lístek ČNB
- Platební karty a cestovní šeky: Většina cestovních šeků v USD se dá přeměnit na colóny. Cestovní šeky jsou bezpečné v případě ztráty, ale je dobré mít u sebe malou hotovost pro případ, že jsou banky zavřené.
- Banky: Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu. Výměna peněz trvá ve státních bankách (Banco Nacional, Banco Central, Banco de Cosa Rica) až 1 hodinu. V soukromých bankách (Banco Popular, Banex atd.) o něco méně. Banky mají otevřeno od 9 hod - 15 hod. Při výměně budete potřebovat pas. Banky ani žádné jiné instituce nepřijmou poškozené bankovky a mince.
- Platba kartami: Kreditní karty můžete používat ve většině dražších hotelů, v restauracích, obchodech. Nejrozšířenější jsou Visa a MasterCards. Přestože je to dnes ilegální, některá místa si stále ještě účtují 7 % poplatek při platbě kartou. Buďte proto opatrní. Před odjezdem si raději zavolejte na informační linky vaší karty a zjistěte si důležitá čísla pro případ ztráty, odcizení nebo zablokování karty.
- Bankomaty: Banco Popular má největší síť bankomatů v zemi. Nejpoužívanější jsou Visa karty a také MasterCard. Bankomaty najdete ve všech větších a menších městech a turistických oblastech.
Důležitá telefonní čísla:
- Záchranná služba 911
- Hasiči 118
- Policie 117
- Dopravní policie 2222-9330, 2222-924
- Internetová doména: .cr
- Telefonní předvolba: +506
Posun času:
- SEČ – 7 hod. (v období letního času - 8 hod.)
Spojení s ČR:
- Telefonování
Telefonní systém je v Kostarice poměrně dobrý. Veřejné telefony najdete po celé Kostarice, použít můžete mince nebo telefonní kartu. Karty se dají běžně koupit. Pro mezinárodní hovory můžete použít i karty v hodnotách 10 a 20 USD, které však fungují i na lokální hovory. V Kostarice neexistují regionální kódy (předvolby), stačí vytočit pouze sedmimístné číslo. Vybavenost telefonními budkami je dobrá i ve vzdálenějších oblastech, kde budky najdete většinou v obchodech. Telefonování je zde poměrně drahé. - Pošta
Je třeba počítat s tím, že místní pošta je extrémně pomalá. Nikdy neposílejte poštou žádné cennosti. Všechny větší města mají své pošty. Otvírací doby jsou od po-pá, od 7 hod do 18 hod a v sobotu od 7 hod do 12 hod. Drobnosti jako jsou známky, pohlednice a telefonní karty můžete také koupit v hotelech nebo dárkových obchodech. Pokud budete chtít, aby vaše zásilka byla doručena rychleji a bezpečněji, použijte některou ze zásilkových společností. - Internet je v zemi rozšířený a z tohoto pohledu je Kostarika bezproblémovou zemí. Občas mají i ty nejzapadlejší oblasti satelitní spojení.
Místní zvyklosti a mentalita:
- Kostaričané jsou poměrně konzervativní v oblékání. Pro dámy je zakázáno slunění nahoře bez. Kostaričané velice dbají na třídní rozdělení a postavení. Venkované a pracující třída se podřizují lidem s vyšším postavením a lidem s jinou barvou pleti se chovají poněkud zdrženlivě.
Bezpečnost:
- S nárůstem turistického ruchu se zvyšuje i kriminalita. Přesto jsou však krádeže v Kostarice stále ještě méně běžné než v ostatních zemích této oblasti. Na zloděje si dávejte pozor především na autobusových nádražích a stanicích, přeplněných ulicích a samozřejmě tržištích. Zloději ale vyhledávají i oblasti levných hotelů.
- Nenoste viditelně cennosti, peníze a fotoaparáty. Dobře si uschovejte doklady, kreditní karty a peníze si rozdělte do několika částí a také je dobře uložte. Nebuďte však paranoidní, Kostarika je stále poměrně bezpečná země. Pokud budete okradeni, nahlaste to co nejdříve policii, zejména kvůli pojištění.
Stravování:
- Prodejní doba v obchodech:
- v menších obchodech Po–Pá od 8:00 do 19:00 hod.,
- velká nákupní centra a supermarkety jsou otevřené denně od 9:00 do 21:00 hod.,
- o víkendech od 9:00 do 22:00 hod., některé i 24:00 hod.
- Spropitné se neplatí, je většinou pod názvem „servicio“ automaticky připočítáno k účtu a jeho výše je 10 %. Mnohé restaurace uvádějí ceny jídel bez daně z obratu - v takovém případě je třeba přičíst dalších 13 %.
- Nejlevněji se dá najíst v jídelnách tzv. sodas. Jedná se o malé hospůdky, kde se dá koupit něco na způsob našeho denního menu tzv. platos del día. Jídlo se pohybuje kolem 3 USD.
- V klasické restauraci se můžete najíst za 7 - 9 USD, ovšem je třeba počítat s poplatkem za servis 10% a daň 15%.
- Kostarická jídla jsou velmi chutná. Často se setkáte s rýží, fazolemi, masem nebo rybou. Co se týká nápojů, v Kostarice je možnost si koupit refrescos, což jsou studené nápoje vyrobené z mléka nebo vody a z čerstvého tropického ovoce. Kostarika sice není pivní velmocí, ale vyrábí se zde několik značek piva. Nejpopulárnější je pivo značky Imperial. Pití alkoholu je v Kostarice povoleno osobám starším 18 let.
Očkování a zdravotní služby:
- Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody (nejlépe je pít vodu v balené formě).
- Zejména při pobřeží se doporučuje chránit se před komáry. V poslední době se v přímořských oblastech, ale také v okolí San José, objevila epidemie onemocnění dengue.
- Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.
- Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištění nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. Zdravotnická zařízení mají dobrý standard lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení nízká.
Jízda na silnicích:
Elektřina:
- Zásuvky používané v Kostarice:
- Zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Zásuvky a zástrčky tohoto typu se používají v USA a Kanadě.
- Zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm).
- Doporučujeme tedy si s sebou obstarat vhodný adaptér
Fotografování a filmování:
- Místní příroda a lidé jsou velmi fotogeničtí. Buďte však ohleduplní, a když chcete někoho fotit, raději se ho předem zeptejte. Pokud budete milí, většina lidí vám ráda zapózuje.
Celní předpisy:
- Při vstupu do země můžete provážet bez cla předměty pro osobní potřebu - oblečení, hygienické potřeby, 1 fotoaparát, 1 videokameru, 1 televizor, nářadí a náčiní (nikdy nesmí tvořit kompletní vybavení dílny), knihy, rukopisy, léky a potraviny.
- Osoby starší 18ti let mohou dovážet 500 ks cigaret, 500 g tabáku, 50 doutníků a 3 l alkoholu a 2 kg sladkostí.
- Lovecké zbraně se mohou dovážet jen s povolením příslušných kostarických úřadů.
- Speciální předpisy platí na vývoz zvířat a rostlin.
Turisticky zajímavé oblasti
San José
San José leží ve výšce 1150 m nad mořem v rozlehlém, úrodném údolí a bez sousedních satelitních měst má asi 350 000 obyvatel.
Centrum má několik čtvrtí neboli barrios. Pro návštěvníky je asi nejzajímavější čtvrť Amón, severovýchodně od Avenida 5 a Calle 1, kde je největší koncentrace budov z přelomu století.
Mezi atraktivity města patří především muzea:
- Museo de Oro Precolombino – zde se nachází oslnivá sbírka zlata z předkolumbovského období, malé numismatické muzeum a expozice kostarického umění.
- Museo de Jade – nejznámější kostarické muzeum, v němž se nachází největší sbírka amerických jadeitů na světě. Mnoho kusů je osvětleno ze zadu, aby bylo možno ocenit nádhernou průsvitnost kamenů. Je tu i zajímavá předkolumbovská expozice keramiky, kamenných artefaktů a zlata uspořádaná podle kultur.
Národní park Vulkán Poás
Tento aktivní vulkán s rozlehlým, nepříliš výrazným vrcholem se nachází 35 km severo-západně od San José a z města je dobře viditelný. Vrcholový národní park již musel být sice kvůli sopečné aktivitě v minulosti několikrát uzavřen, ale v současnosti není nebezpečná. Blízko pod vrchol se dá vyjet po silnici k návštěvnickému centru. Pohodlná silnička pokračuje k vyhlídce do aktivního bočního kráteru. Po odbočující cestě , vedoucí zakrslým mlžným lesem s broméliemi, lišejníky a mechy na pokroucených stromech lze vystoupit k vrcholovému kráteru s jezerem. Žije zde množství ptáků, zejména kolibříků. V návštěvnickém centru každou hodinu pouštějí video a je tam muzeum hmyzu ( 0,50 USD).
Monteverde a Santa Elena
V Kordilleře de Tilarán v oblasti Monteverde se v roce 1951 usadili severoameričtí kvakeři, kteří zde zakoupili asi 1500 ha půdy a začali s chovem skotu a výrobou sýra. Když osadníci přijeli, uchovali jednu třetinu pozemků nedotčenou, tedy zalesněnou mlžných tropickým pralesem, aby uchránili vodní zdroje. V roce 1972 připojili dalších asi 2000 ha a toto území se stalo unikátní přírodní rezervací. Nyní se již v této oblasti nachází rezervace dvě – Monteverde a Santa Elena. Centrem osídlení a bohatě rozvinuté turistiky je vesnice, či malé horské městečko Santa Elena. Oblast se nachází v nadmořské výšce 1200 až 1600 m, převážně na závětrné straně hřebene, který tvoří rozvodí mezi oběma oceány. Chladnější klima s větší oblačností je zde příjemnou změnou proti tropickým vedrům v nížinách, ale nepřipraveného návštěvníka může i zaskočit. V okolí Santa Eleny se nabízí řada poznávacích i adrenalinových atrakcí spojených s pralesem a tropickou přírodou. V obou přírodních rezervacích žije řada savců (nejčastěji lze spatřit nosály) a více než 400 druhů ptáků, včetně zářivě zeleně zbarveného kvesala, který je ptačím symbolem celé Střední Ameriky. Největší šance na jeho spatření je v březnu a dubnu.
Rezervace Monteverde (Reserva biológica Bosque nuboso Monteverde)
Monteverde je nejvíce navštěvovanou rezervací. Stezky jsou zde dobře udržované a zřetelně značené. Oblíbený je výškově zvlněný asi 6 kilometrový okruh kolem vrcholové partie vstupní zóny rezervace, vedoucí mlžným lesem k protilehlému zúženému pokračování hřebene, kde lze odbočkou sestoupit k nedaleké vyhlídkové plošině. Pomalým tempem s pozorováním přírody okruh trvá 3 – 3,5 hodiny. V mlžném lese bez ohledu na roční období odkapává ze stromů voda a přes hřeben vanou pravidelné větry, takže je třeba se vybavit i proti nepohodě. Zvídavým doporučujeme prohlídku s průvodcem (v angličtině), který vám s pomocí dobrého dalekohledu pomůže objevit mnoho ptáků a dalších zajímavostí, které byste sami nespatřili. Před vstupem do rezervace Monteverde se nachází Galerie Kolibri, malinký obchůdek se suvenýry, obrazy a fotografiemi kolibříků. Před tímto obchůdkem jsou umístěna nápojítka pro kolibříky. Je to ideální prostředí pro jejich fotografování. Pokut si chcete vychutnat mlžný prales spíše sami, doporučujeme pospíšit si hned po ránu do odlehlejší části okruhu, než tam dorazí další turisté a po absolvování okruhu se vydat na méně frekventované vnitřní stezky.
Rezervace Santa Elena ( Reserva Santa Elena )
Tato rezervace je méně navštěvovaná než Monteverde, ačkoliv její charakter je velmi podobný. Leží asi 6 km od Santa Eleny a také má velmi dobrý systém stezek, z nichž jedna vede k rozhledně, ze které je vidět za jasného počasí sopka Arenal.
Vulkán Arenal
Leží severovýchodně od hlavního hřebene směrem k Atlantiku – aktivní vulkán (1633 m) typického tvaru s výrony lávy a intenzivními sopečnými jevy (v Kostarice výrazně nejaktivnější). Je nedostupný, s nebezpečnými svahy.
Puntarenas
Město leží na protilehlém úzkém poloostrově a je nejčastějším východiskem (vstupním místem) na rozlehlý poloostrov Nicoya. V 19. století bylo i hlavním kostarickým pacifickým přístavem. Nyní tuto funkci plní nový přístav v městě Caldera, nicméně Puntarenas zůstává živým městem, zejména v období sucha, kdy přijíždějí turisté.
Montezuma
Vesnička a letovisko poblíž nejjižnějšího výběžku poloostrova Nicoya. Má pěkné pláže, příjemné obyvatele a je východiskem do národního parku Cabo Blanco.
Nabízí řadu aktivit – šnorchlovací lodní výlety, koně, kola i odpočinek. Dvacetiminutovou procházkou lze dojít k vodopádu, kde je možné koupání ve sladké vodě. Další vodopády jsou dál proti proudu. Podél pobřeží, přímo ve vesnici a dále k jihu, se táhnou pláže s tmavým pískem, oddělené malými skalnatými mysy.
Rezervace Cabo Blanco
Tato přírodní rezervace 11 km jižně od Montezumy zaujímá nejjižnější výběžek poloostrova Nicoya a menší protilehlý ostrov. Ochraňuje sušší formu pobřeží tropického pralesa a bohatou faunu.Jediná stezka pralesem s jednou kratší variantou rozdvojení vede v délce asi 4,5 km až na krásnou pláž se světlým pískem. Podél kolonie pelikánů hnědých na okolních stromech lze po pobřežních skalách dojít z pláže další 1 km až na jižní špici poloostrova. Pravděpodobné je pozorování více druhů opic, nosálů a ptáků.
Quepos
Město Quepos, kdysi významný přístav, je dnes centrem sportovního mořského rybaření. Má 14 000 obyvatel a je východiskem do národního parku Manulem Antonio, který je vzdálený 7 km.
Národní park Manuel Antonio
Národní park Manuel Antonio má rozlohu 682 ha pevniny + 55 000 ha moře. Je to nejmenší národní park Kostariky. Chrání krásné členité pobřeží se světlými plážemi, obklopenými tropickým pralesem a skalnatými mysy s výhledem na oceán a 12 okolních ostrovů, stejně tak i bohatou faunu. Základní průchozí stezka v délce asi 3,5 km má několik odboček a vede na závěrečnou vyhlídku.
Hlavním lákadlem jsou dvě mořské pláže, Espadilla sur a Manuel Antonio. V pobřežních lesích můžete vidět cedry a balsové stromy. Fauna je velmi pestrá (asi 109 druhů savců a 184 druhů ptáků). Pozorovat lze lenochody dvouprsté, mývaly, nosály, vřešťany a malpy kapucínské. Druhově velmi rozmanitá je i mořská fauna – dosud zde bylo identifikováno 10 druhů hub, 19 druhů korálů, 24 druhů korýšů, 17 druhů řas a 78 druhů ryb. U pláže Manuel Antonio se nachází malý korálový útes, ale viditelnost pod vodou bývá omezená. V okolním moři žije mnoho delfínů a občas je zde možné pozorovat migrující velryby. Ostrovy jsou hnízdištěm mořských ptáků, zvláště terejů.
Puerto Viejo de Talamanca
Tato vesnička a letovisko je velmi oblíbeným místem na karibském pobřeží Kostariky. Vyznačuje se velkým kulturním vlivem oblastní indiánské komunity kmene Bribrí. Puerto Viejo je vystavené moři, což láká k pobřežním procházkám a koupání. Zároveň je oblastí s největšími a nejsilnějšími vlnami v zemi, a proto bývá cílem mnoha surfařů.
Památky UNESCO:
- Přírodní rezervace Talamanca Range-La Amistad
Přírodní rezervace v oblasti tropického deštného lesa. - Národní park – Kokosový ostrov
Vlhký tropický les a podvodní svět zahrnující velké mořské druhy jako např. žraloky, rejnoky, tuňáky a delfíny. - Oblast Guanacaste
Toto území (střední Amerika až sever Mexika) zahrnuje životní prostředí důležité pro zachování biodiverzity, včetně suchých lesů.