Tibet – Kailás se svátkem Saga Dawa
Čína, Nepál, Tibet
Nepál, do roku 2008 království, nyní již republika, je pro mnoho lidí synonymem pro Himálaj. Právě sem totiž míří většina turistů, kteří touží vyrazit na turistiku či treking v tomto nádherném pohoří a spatřit nejvyšší horu světa Everest a další mimořádně lákavé vrcholy. Ze čtrnácti osmitisícovek jich nalezneme v Nepálu osm, ale na jihu země nalezneme i nížiny s tropickými pralesy a vzácnými druhy fauny. Nicméně na dovolenou do Nepálu nelákají jen přírodní krásy, ale také starobylé, hinduistické a buddhistické památky i aktivní kláštery. A také královské památky, zejména v hlavním městě Káthmándú a okolí. Neméně významnou devizou zdejšího turistického ruchu jsou velmi příjemní lidé. Skromní, houževnatí a spjatí se svými tradicemi, kteří osídlili nížiny i vysoké polohy Himálaje a vdechli tak zdejším horách život v míře, kterou lze najít jen málokde.
Měna a platební karty:
Chrám se čtyřmi štíhlými věžemi na kterých jsou namalovány věčně bdící oči Buddhy. Tyčí se 77 m nad údolím a také se mu přezdívá opičí chrám, podle volně žijících opičáků.
Royal Chitwan National Park je nejznámější a nejstarší nepálský národní park. Je populární díky relativně snadnému přístupu z Kathmandu. Park o rozloze téměř 1000 km2 leží na jihu země, zhruba 160 km od Kathmandu. Mezi zdejší hlavní atrakce patří zhruba 500 nosorožců indických a asi 100 tygrů bengálských. Vyskytuje se zde také přes 50 dalších druhů savců (medvěd, levhart, antilopy), dva druhy krokodýlů, přes 500 druhů ptáků a více než 150 druhů motýlů.
Mezi nejnavštěvovanější památky patří Durbar Square „Palácové“ náměstí zhruba čtvercového půdorysu tvoří centrum Kathmandu. Západní část náměstí tvoří starý královský palác Hanuman Dhóka. Velmi zajímavé je Tribhuvanovo muzeum, situované v západním a jižním traktu Nassal Chowk. Vystavují zde korunovační klenoty a zařízení královského paláce. Na jižním konci náměstí Durbar Square stojí sídlo živoucí bohyně Kumari neboli Kumari Chowk.
Třetí největší město Nepálu se pyšní největší pagodou země Nytapola i staletou historií. Centrem města je umělá vodní nádrž Siddhi Pokhari. V jejím těsném sousedství leží náměstí Dárbar s královským palácem a mnoha dalšími budovami.
V současné době tvoří Patan součást aglomerace Kathmandu, dříve však býval metropolí samostatného království. Původní název Lalitpur (Město krásy) dodnes odpovídá skutečnosti. V porovnání s Kathmandu působí Patan méně hekticky a rovněž sem zavítá méně turistů. Patan je nejstarším městem v Kathmandské kotlině. Patan je kulturní a uměleckou metropolí Nepálu. Jeho historické jádro je stále relativně nedotčené, přestože město bylo značně poškozeno při zemětřesení v roce 1934.
Dominantní stavbou města je Královský palác. Na novější části náměstí, se nachází kamenný chrám Chyasin Dewal a zvon Taleju Bell, nejstarší v kathmandské kotlině. V Patanu se také nachází nejkrásnější svatyně v Nepálu: Golden Temple neboli Zlatý chrám. Má podobu třístupňové pagody. Vybírá se zde nepatrné vstupné a dovnitř je zakázáno nosit předměty z kůže.