Nepál, do roku 2008 království, nyní již republika, je pro mnoho lidí synonymem pro Himálaj. Právě sem totiž míří většina turistů, kteří touží vyrazit na turistiku či treking v tomto nádherném pohoří a spatřit nejvyšší horu světa Everest a další mimořádně lákavé vrcholy. Ze čtrnácti osmitisícovek jich nalezneme v Nepálu osm, ale na jihu země nalezneme i nížiny s tropickými pralesy a vzácnými druhy fauny. Nicméně na dovolenou do Nepálu nelákají jen přírodní krásy, ale také starobylé, hinduistické a buddhistické památky i aktivní kláštery. A také královské památky, zejména v hlavním městě Káthmándú a okolí. Neméně významnou devizou zdejšího turistického ruchu jsou velmi příjemní lidé. Skromní, houževnatí a spjatí se svými tradicemi, kteří osídlili nížiny i vysoké polohy Himálaje a vdechli tak zdejším horách život v míře, kterou lze najít jen málokde.
Geografické informace
Název oficiální:
- Česky: Federativní demokratická republika Nepál (Nepál)
- Nepálsky: Sanghiya Loktantrik Ganatantra Nepal
- Anglicky: Federal Democratic Republic of Nepal (Nepal)
Rozloha:
- rozloha 147 181 km2 (v pořadí 93. země na světě),
Počet obyvatel:
- 29,33 v mil. obyv.
- Hustota zalidnění: 199 obyvatel na 1 km2
Státoprávní uspořádání:
- Státní zřízení: federativní republika
- Území Nepálu je rozděleno na pět oblastí, z nichž každá je dále rozčleněna na zóny (dohromady 14 zón):
- Východní (3 zóny: Kosi, Mechi, Sagarmatha)
- Střední (3 zóny: Bagmati, Janakpur, Naravani)
- Západní (3 zóny: Dhawalagiri, Gandaki, Lumbini)
- Středozápadní (3 zóny: Bheri, Karnali, Rapti)
- Zadonězápadní (2 zóny: Mahakali, Seti)
- Hlava státu: Ram Baran Yadav
- Předseda vlády: Madhav Kumar Nepal
- Členství: OSN (Organizace spojených národů)
Hlavní město:
- Káthmandú (Kathmandu): 990 tis. obyv.
Nejvýznamnější města:
- Birátnagar (Biratnagar) 212 tis. obyv.
- Pókhara (Pokhara) 166 tis. obyv.
- Pátan (Lalitpur) 158 tis. obyv.
- Bírgaňdž (Birganj) 123 tis. obyv.
- Dharan 110 tis. obyv.
Jazyk:
- Úředním jazykem na celém území Nepálu je nepálština psaná dévanágarským písmem. Nepálsky se dnes dorozumí 98 % všech obyvatel země, rodným jazykem je pro 48 % obyvatel.
- Jinak se v Nepálu mluví 36 dalšími jazyky a dialekty, jež patří mezi tři jazykové skupiny:
- indo-evropská (např. maithilí – 12,1 %, bhódžpurština – 7,4 %, tháru – 5,8 % aj.),
- tibetsko-barmská (např. névárština – 3,6 %, gurungština aj.)
- austro-asijská (např. mundština).
- Ve velkých nepálských městech se lze domluvit anglicky. Angličtina je i obchodním jazykem.
Náboženství:
- Státním náboženstvím je hinduismus (80,6 % obyv.)
- Druhým náboženstvím je buddhismus (10,7 %)
- Mnoho Nepálců jsou stoupenci jak hinduismu, tak mahájánového buddhismu, tyto víry se v Nepálu vzájemně prolínají. Islám vyznává asi 4,2 % obyvatelstva.
Přírodní poměry:
- Nepál leží na jihu Asie. Je ohraničený Čínou ze severu a Indií z jihu, západu a východu. Severní hranici s Čínou tvoří Velký Himálaj, ve kterém se nachází pět nejvyšších hor světa – Mount Everest, Kančendžanga, Makalu, Dhaulagiri a Annapúrna. Malý Himálaj se rozprostírá jižněji, pak oblast Teraik, která je tvořená severními výběžky Indoganžské nížiny a dále podhůří Siválik.
- Na území Malého Himálaje se slévají horské řeky do čtyř říčních systémů, které odvodňují území do Indie. Jsou to říční systémy Karnali, Gandaki, Kosi a Narayani.
- Podnebí: Nepál má klasické monzunové počasí. Podnebí v Nepálu je teplé s monzunovými dešti, v horských oblastech je podnebí studené. Období dešťů je od června do září.
- Využití plochy: 17 % orná půda, 15 % pastviny, 42 % lesy, 26 % ostatní
- Nejvyšší bod: Mount Everest (8 850 m. n. m.)
- Nejnižší bod: Kanchan Kalan (70 m. n. m.)
- Nejdelší řeka: Kosi (730 km)
- Klima: tropický pás, subtropický pás
Hospodářství:
- Nepál stále patří mezi nejchudší a nejméně rozvinuté země světa, kde téměř 1 obyvatelstva žije pod hranicí chudoby. Snahy Nepálu o zvýšení HDP jsou patrné od počátku demokratické vlády.
- Nepál je spíše zemědělsky orientovanou ekonomikou, ale v posledních letech vzrostl podíl služeb. Ekonomický rozvoj Nepálu brzdí především technologická zaostalost, geografická odlehlost, nefungující administrativa, korupce ve státní správě a dlouhodobá politická nestabilita, která brání realizaci hlubších strukturálních reforem.
- Pěstování: pšenice, kukuřice, rýže, proso, brambory, cukrová třtina
- Chov dobytka: skot, ovce, kozy, prasata, buvoli, drůbež
- Těžba: magnezit
- Energetika (podíl elektráren): tepelné 9,56 %, vodní 90,44 %
- Vývoz: koberce, textil, kůže, obilí
- Dovoz: zlato, stroje, ropa, umělé hnojivo
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Nepálu platné vízum.
- Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil.
- Při vstupu do země se neprokazuje zajištění finančních prostředků pro pobyt.
- Vízum je možné obdržet na hranicích při vstupu do země. Vízum na dva týdny stojí 15 USD, na měsíc 30 USD a lze jej za poplatek (cca 1 USD na den) prodloužit.
- Vízum platí pouze pro místa se sjízdnými cestami, pro cestování do dalších oblastí je třeba získat zvláštní povolení tzv. Trekking Permit, které vydává „Department of Immigration, Thamel, Kathmandu”. Porušení trasy vyznačené v Trekking Permit je považováno za trestný čin. Stejně tak je trestné použít turistické vízum k výdělečné činnosti.
- Do 24 hodin po příjezdu do Nepálu se musí každý cizinec, pokud nebydlí v hotelu, ohlásit na jakékoli místní policejní stanici a zaregistrovat zde svůj pobyt.
- Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.
České zastupitelské úřady:
- Honorární konzulát České republiky v Nepálu, Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu
- Velvyslanectví České republiky v Indii, Embassy of the Czech Republic, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
- Aktuální kontakty na stránkách Ministerstva zahraničí
Měna a platební karty:
- Měna: nepálská rupie (mezinárodní zkratka: NPR)
- Přepočet kurzu k 9/2011:
24.241 CZK (česká koruna) = 100 NPR (nepálská rupie) - Kurzovní lístek ČNB
- Platebními kartami můžete platit v lepších hotelech a restauracích a rovněž v mnoha obchodech. Při platbě v obchodech počítejte s tím, že obchodníci zvýší cenu vašeho nákupu o provizi, kterou při platbě kartou odevzdávají bance (cca 3 %).
- Výběr z bankomatů je možný jen v Kathmandu a v Pokhaře.
- Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary, které lze měnit oficiálně v bankách nebo i ve směnárnách. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky (poplatek 1-2%), pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách, euro nebo australských dolarech.
Důležitá telefonní čísla:
- Důležitá telefonní čísla v Káthmandú:
- Ambulance červeného kříže: (01) 228094
- Policie, Durbar Sguare: (01) 211162
- Hasiči: (01) 221177
- Internetová doména: .np
- Telefonní předvolba: +977
Posun času:
- Časový posun proti České republice je +4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času.
Spojení s ČR:
- Internet:
Internetové spojení se v Nepálu rozšířilo velmi rychle. V Káthmandu a v Pokhaře naleznete desítky internetových „kaváren“, zejména v turistických oblastech (Thamel, Lakeside). Ceny se pohybují od 10 NPR/hod. v Kathmandu a okolo 100 NPR/hod. v Pokhaře. Spojení však bývá většinou dost pomalé. V horách je možnost připojení na internet omezená na větší centra (Namche Bazar) a cena je zde značně vyšší. - Pošta:
Poštovní služby pravděpodobně využijete pouze pro zasílání pohlednic. Nevhazujte pohledy do poštovních schránek (velké riziko ztráty), ale raději zajděte přímo na poštu a zde u přepážky pohlednici podejte. Rovněž většina hotelů vám poslání za malý poplatek zprostředkuje. Další možností je nechat si poslat pohled přímo z místa nákupu. Známka na pohled stojí 15 NPR, na dopis 25 NPR. - Telefon:
Specifikum telefonování v Nepálu spočívá v tom, že zde neexistují telefonní budky. Volá se z „komunikačních“ center, většinou označených nápisem STD/ISD, které často bývají součastí internetových kaváren. Levně je možné volat přes internet, cena za minutu hovoru do Česka činí 30-40 NPR.
Místní zvyklosti a mentalita:
- Na většine míst se domluvíte anglicky.
- Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička.
- V buddhistických chrámech se chodí naboso a dokola ve směru hodinových ručiček.
- Kuchyně je v Nepálu nejposvátnějším místem z celého domu. Nižší kasty a nehinduisté do ní nesmějí. Pokud by sem vstoupili, musela by se celá kuchyně pořádně umýt, aby se odstranilo znesvěcení. V modernějších domácnostech se od této tradice už upouští, ale raději potlačte zvědavost, jste-li někde na návštěvě.
Bezpečnost:
- Nepál je obecně považován za bezpečnou zemi a při zachování opatrnosti a předvídavosti vám téměř nehrozí okradení nebo přepadení.
- Peníze, pas a jiné cennosti noste vždy co nejblíže tělu. Doporučujeme také pořídit si před cestou fotokopie důležitých stránek pasu. Pokud ponecháte své věci nezabezpečené a bez dozoru, pochopitelně riskujete, že vám mohou zmizet.
Stravování:
- V Nepálu se setkávají dvě velké kulinářské kultury: indická a čínská. Většina tradičních jídel je v základní podobě bezmasá, takže vegetariáni si přijdou na své.V horách je nabídka jídel samozřejmě mnohem omezenější, většinou se setkáte s různými variacemi rýže a těstovin, případně taštiček momo. Všudypřítomné jsou čínské instantní nudlové polévky. Z ovoce jsou běžně k dostání mandarinky, banány, mango, papáje a jablka.
- Nepálská strava není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na kari.
- Pro stravování v Nepálu platí podobné zásady jako jinde v Asii, např. že je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. A samozřejmě doporučujeme nezapomínat na zakládní pravidla stravování pro cestovatele (balená voda, dobrá tepelná úprava, mytí ovoce pitnou vodou, vyhýbat se ledu, majonéze, zmrzlinám apod.).
Očkování a zdravotní služby:
- Doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A,B), břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu. Neopomeňte antimalarika. Otázky ohledně očkování a způsob aplikace antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích.
- Při cestování do Nepálu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu; u téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflory v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.
- Kvalitní státní nemocnice neexistují, v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře. Z tohoto důvodu se doporučuje zdravotní pojištění na cestu. V případě extrémních sportů (např. vysokohorská turistika) se musí sjednat speciální pojištění, jinak pojišťovny odmítají hradit náklady spojené s ošetřením, převozem atd. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh na místě v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.
Jízda na silnicích:
Elektřina:
- Napětí v nepálské síti je 220 V / 50 Hz (napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220-240 V).
- V Nepálu se vyskytuje několik odlišných typů zásuvek, v každém pokoji se ale většinou najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.
Fotografování a filmování:
- Pokud budete chtít fotografovat místní obyvatele, vždy se předem zeptejte na svolení, mimika je dosti srozumitelná i přes jazykovou bariéru.
- Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).
Celní předpisy:
- Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret, 50 doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 filmy, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazetového magnetofonu s max. 15 kazetami, spacího pytle. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 nepálských rupií.
- Při odletu (odjezdu) ze země jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Nepálu dovezeno, a suvenýry. Častokrát jsou však turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, je možné se obrátit na nepálský archeologický úřad. Vedle starožitností je dále zakázáno vyvážet drahokamy a polodrahokamy, jakékoli předměty ze živočichů (včetně kůží, loveckých trofejí).
- Zakázán je dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Cla se pohybují v rozmezí 10-20 % z hodnoty zboží.
Turisticky zajímavé oblasti
Chrám se čtyřmi štíhlými věžemi na kterých jsou namalovány věčně bdící oči Buddhy. Tyčí se 77 m nad údolím a také se mu přezdívá opičí chrám, podle volně žijících opičáků.
Národní park Royal Chitwan
Royal Chitwan National Park je nejznámější a nejstarší nepálský národní park. Je populární díky relativně snadnému přístupu z Kathmandu. Park o rozloze téměř 1000 km2 leží na jihu země, zhruba 160 km od Kathmandu. Mezi zdejší hlavní atrakce patří zhruba 500 nosorožců indických a asi 100 tygrů bengálských. Vyskytuje se zde také přes 50 dalších druhů savců (medvěd, levhart, antilopy), dva druhy krokodýlů, přes 500 druhů ptáků a více než 150 druhů motýlů.
Hlavní město Káthmandú
Mezi nejnavštěvovanější památky patří Durbar Square „Palácové“ náměstí zhruba čtvercového půdorysu tvoří centrum Kathmandu. Západní část náměstí tvoří starý královský palác Hanuman Dhóka. Velmi zajímavé je Tribhuvanovo muzeum, situované v západním a jižním traktu Nassal Chowk. Vystavují zde korunovační klenoty a zařízení královského paláce. Na jižním konci náměstí Durbar Square stojí sídlo živoucí bohyně Kumari neboli Kumari Chowk.
Bahagtapur
Třetí největší město Nepálu se pyšní největší pagodou země Nytapola i staletou historií. Centrem města je umělá vodní nádrž Siddhi Pokhari. V jejím těsném sousedství leží náměstí Dárbar s královským palácem a mnoha dalšími budovami.
Patan
V současné době tvoří Patan součást aglomerace Kathmandu, dříve však býval metropolí samostatného království. Původní název Lalitpur (Město krásy) dodnes odpovídá skutečnosti. V porovnání s Kathmandu působí Patan méně hekticky a rovněž sem zavítá méně turistů. Patan je nejstarším městem v Kathmandské kotlině. Patan je kulturní a uměleckou metropolí Nepálu. Jeho historické jádro je stále relativně nedotčené, přestože město bylo značně poškozeno při zemětřesení v roce 1934.
Dominantní stavbou města je Královský palác. Na novější části náměstí, se nachází kamenný chrám Chyasin Dewal a zvon Taleju Bell, nejstarší v kathmandské kotlině. V Patanu se také nachází nejkrásnější svatyně v Nepálu: Golden Temple neboli Zlatý chrám. Má podobu třístupňové pagody. Vybírá se zde nepatrné vstupné a dovnitř je zakázáno nosit předměty z kůže.
Památky UNESCO:
- Údolí v Káthmándú
Údolí se sedmi skupinami hinduistických a buddhistických památek, s paláci a zahradami. - Národní park Sagarmatha
Vysokohorský národní park v oblasti hory Mount Everest. - Národní park Chitwan
Národní park na úpatí Himálaje, chrání populaci jednorohých nosorožců a bengálského tygra. - Lumbiní
Buddhistické poutní místo, v němž hlavní objekt tvoří archeologické nálezy spojené s narozením Gautamy Buddhy.