Panama
Panama
Panama je zemí Latinské Ameriky s břehy jak u Karibského moře tak u Pacifiku. Díky strategické poloze kontroluje spojení Jižní a Severní Ameriky a také Panamský průplav, jednu z nejdůležitějších lodních cest na světě.
Geografické informace
Název oficiální: Republica de Panama
- Český název: Panamská republika
- Anglický název: Panama
Rozloha:
- 78 200 km2 (114. na světě)
Počet obyvatel:
- 3 360 474 obyvatel (2009)
- Hustota zalidnění: 42,9 obyvatel/km2
Státoprávní uspořádání:
- Státní zřízení: prezidentská republika
- Forma vlády: prezidentská
- Panama se skládá z 9 provincií a 5 „comarcas“ (území, kde podstatnou část obyvatelstva tvoří původní indiánské kmeny).
- 1 Bocas del Toro
- 2 Chiriquí
- 3 Coclé
- 4 Colón
- 5 Darién
- 6 Herrera
- 7 Los Santos
- 8 Panama
- 9 Veraguas
- C1 Emberá-Wounaan
- C2 Kuna Yala
- C3 Kuna de Madugandí
- C4 Ngöbe-Buglé
- C5 Kuna de Wargandí
- Hlava státu: Ricardo MARTINELLI Berrocal (2011)
- Předseda vlády: Ricardo MARTINELLI Berrocal (2011)
- Členství: OSN (Organizace spojených národů), SELA (Latinskoamerický hospodářský systém)
Hlavní město:
- Panama City (704 tis.obyvatel) je jedna z nejstarších kolonií na mořské úžině. Nabízí nádhernou podívanou na pozůstatky španělských koloniálních staveb, muzea, parky a hotely. Město je známé svým bohatým nočním životem (diskotéky, divadla, show atd..).
- Historické centrum - koloniální Panama, je tichá oblast velmi vyhledávána turisty pro svůj malebný ráz a úzké romantické uličky s balkóny plnými květin, kterými se dostanete k Prezidentskému paláci. Nejpůsobivější je katedrála s masivní věží a Biskupský dům.
Nejvýznamnější města:
- San Miguelito 326 951obyv.
- Tocumen 89 951obyv.
- David 84 013obyv.
- Arraiján 81 118 obyv.
Jazyk:
- Úřední jazyk: španělština
- používají se: angličtina, indiánské jazyky
Národnostní složení:
- mesticové 64%
- černoši a mulati 14%
- běloši 14%
- indiáni 8%
Náboženství:
- V této zemi je absolutní svoboda vyznání, proto je zde velké množství kostelů, chrámů a synagog. Většina občanů jsou však katolíci.
- Římskokatolické 80%
- Protestantské 10%
Přírodní poměry:
- Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50-200 km). Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m n.m.). Nížiny představují přes 85% území. Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků. K území Panamy se počítá přes 1000 ostrovů. Je zde vlhké tropické podnebí s malými výkyvy teplot, nejvyšší srážky jsou na svazích hor u Karibského moře (až 2500mm ročně). Asi 40% území pokrývají vždy zelené vlhké tropické lesy. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. Panama se nalézá v tropickém pásu. Průměrné teploty 26oC, které klesají k večeru. Vlhkost se pohybuje okolo 70%.
- Klima: tropický pás
- Využití plochy: 7 % orná půda, 20 % pastviny, 44 % lesy, 29 % ostatní
- Nejvyšší hora : Vulkán Barú (3475 m. n. m.)
- Největší ostrov : Isla de Coiba (493 km2)
- Nejdelší řeka : Rio Chucunaque (231 km)
- Největší jezero : Lago Gatún (424 km2)
Hospodářství:
- Největší podíl na hrubém národním produktu má sektor služeb (75,5%), průmyslu(14%) a zemědělství(11%). Služby zahrnují provoz Panamského průplavu. V roce 2014 by mělo být dokončeno plánované rozšíření průplavu v ceně 5,3 miliardy amerických dolarů. Tím se více než zdvojnásobí kapacita kanálu. Rozšířením se zrychlí celá námořní doprava a znatelně se sníží nezaměstnanost. Přibližně 30% obyvatel žije v chudobě.
- Pěstování: kukuřice, rýže, cukrová třtina, kokosové ořechy, káva, pomeranče, ananasy, banány
- Chov dobytka: skot, drůbež
- Přírodní zdroje:měď, mahagon lesy, krevety, hydroenergetických
- Vývoz: banány, cukr, káva, ryby
- Dovoz: kapitálové zboží, ropa, potraviny, spotřební zboží, chemikálie
Praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Od 15. 4. 2004 je v platnosti dohoda mezi ČR a Panamou o zrušení vízové povinnosti pro držitele cestovních pasů, která se vztahuje na pobyt do 90 dnů za účelem turistiky.
- Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem jsou vyžadovány řidičský průkaz, doklad o vlastnictví automobilu či motor. vozidla a lodní konosament v případě cestování lodí.
České zastupitelské úřady:
- Honorární konzulát České republiky v Panamě, Ave. Manuel E. Batista, Torre IBC (International Business Center), Piso 4, Oficina N. 401, Ciudad de Panamá
- Diplomatickou a konzulární působnost pro Panamskou republiku má ZÚ Mexiko
- Aktuální kontakty na stránkách Ministerstva zahraničí
Měna:
- Měna: balboa (PAB)
- Přepočet kurzu k 9/2011:
1 PAB (panamská balboa) =16.602 CZK (česká koruna) - Kurzovní lístek ČNB
- Běžně je možné používat cestovní šeky a kreditní karty. Ceny jsou psané v místní měně balboa (PAB) či v dolarech. Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard).
- Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek.
- Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Panamá), ale ve velmi nevýhodném kursu.
Důležitá telefonní čísla:
- Záchranná služba 911
- Hasiči 103
- Policie 104
- Internetová doména: .pa
- Telefonní předvolba:+507
Posun času:
- platí GMT mínus 5 hodin, tedy proti ČR minus 6 hodin, v době letního času minus 7 hodin.
Spojení s ČR:
- Telefon:
Panama je z ohledu telefonování bez problémů. Místní hovory jsou levné a po celé zemi je vybudovaná síť automatů s telefony na karty, které se prodávají skoro v každé trafice. Z hotelů bývá volání do zahraničí drahé. - Internet:
Internetové kavárny jsou ve všech velkých městech a postupně jich stále přibývá. Cena je kolem 0,50 USD/hod. Ovšem v některých odlehlých koutech země se cena může dostat až na 2 USD. - Pošta:
Pošta v Panamě funguje spolehlivě, ovšem trasu Panama - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Nejspolehlivější je ale odeslat pohledy přímo z Panama City. Na poštách mají otevřeno od 07:00-18:00 od po-pá, v sobotu od 07:00-17:00.
Bezpečnost:
- V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality - kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd.. Nebezpečné jsou některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách - např. Chorillo a Curundú, ve městě Colón i oblasti nábřeží.
Stravování:
- Panama není vyhlášený ráj gurmánů a její kuchyně není ničím výjimečná. Jídla jsou hutná, sytá a vaří se z fazolí a rýže, kuřete nebo ryby.
- Nejlevněji se dá najíst v jídelnách, které fungují jako samoobslužné bufety. V restauracích stojí jídlo kolem 5 USD-10 USD. K jídlu se přiráží 5% daň. Spropitné je zvykem dávat jen v dražších restauracích. V odlehlých oblastech většinou restaurace nejsou, ale je možné se domluvit s někým, kdo vám uvaří. Například v místním obchodu.
- Všude jsou k dostání stáčené limonády. Pivo si v Panamě získalo velkou oblibu. Z místních značek můžeme jmenovat třeba značku Panama nebo Atlas.
- A samozřejmě doporučujeme nezapomínat na zakládní pravidla stravování pro cestovatele (balená voda, dobrá tepelná úprava, mytí ovoce pitnou vodou, vyhýbat se ledu, majonéze, zmrzlinám apod.).
Očkování:
- Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu B či meningitidě. Jinak postačí očkování proti nemocem běžným v ČR.
- Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie). Proto doporučujeme vyhýbat se místům se stojatou vodou. Hodlá-li se turista zdržovat delší dobu v pralesních oblastech mimo turistická centra, existuje zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními paraziti (amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování (proti žloutence A i B a proti žluté zimnici) a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Doporučujeme vzít s sebou také léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent.
Jízda na silnicích:
- standardní vpravo
Elektřina:
- V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Fotografování a filmování:
- Fotografování vojenských a strategických cílů (letiště, nádraží) je přísně zakázáno.
- Pokud budete chtít fotografovat místní obyvatele, vždy se předem zeptejte na svolení, mimika je dosti srozumitelná i přes jazykovou bariéru. Za souhlas se očekává mince nebo malý suvenýr.
Celní předpisy:
- Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby; léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát apod.).
- Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat.
- Při převozu přes hranice je třeba přihlásit sumu vyšší než 10.000 USD.
Turisticky zajímavé oblasti
Panamský průplav
Panamský průplav je námořním průplav, který se spojuje Karibské moře a Tichý oceán. Patří mezi největších a nejobtížnějších inženýrské projekty, které kdy byly realizovány, a po svém otevření v roce 1914 začal hrát klíčovou roli pro lodní dopravu mezi Atlantickým a Tichým oceánem, protože nahrazuje dlouhou a obtížnou cestu okolo nejjižnějšího cípu Jižní Ameriky.
Chagres Národní park
Jedná se o rozsáhlý park, který je největším z parků chránících vodní systém průplavu. Můžete zde spatřit spoustu vodopádů, nádherná panoramata a mnoho druhů tropické flóry a fauny.
Changuinola
Changuinola je nejlidnatější provincie a je také centrem regionu banánů. Je hlavním zdrojem zaměstnanosti (40 - 60 %).
NP Volcán Barú
Národní park se nachází v provincii Chiriqui, s plochou 14.325 ha (35,000 akrů) a má velmi cennou geologickou a ekologickou krajinu, díky které jsou chráněny některé unikátní druhy v této oblasti. V tom to parku můžete nalézt tropický deštný prales. Mix mezi lesem a sopečnou vyvřelinou zůstává, je v harmonii se zemědělských činností, která je obvyklá pro tuto nadmořskou výšku..
Souostroví San Blas
Souostroví San Blas čítá 378 ostrůvků. Nachází se hodinu jízdy lodí od Balboa. Největší z ostrůvků je Taboga. Jde o malebné souostroví, na většině z nich je vždy malý kousek džungle, která je plná rozmanitých barev a květů. Jsou také útočištěm pro největší kolonii černých pelikánů v Jižní Americe.
Památky UNESCO:
- Portobelo a San Lorenzo
Španělské pevnosti ze 17.-18. století jsou příklady vojenské architektury. - Národní park Darién
Národní park zahrnující nížiny a bažiny, skalnaté pobřeží i horské tropické lesy. - Národní park La Amistad
Unikátní oblast se známkami činnost čtvrtohorního zalednění. Tropický deštný prales. - Archeologické naleziště v Panamá Viejo a historická část Panamá
Architektura města je neobvyklou směsicí španělských, francouzských a raně amerických stylů. Panamá, založená r. 1519, byla první evropskou osadou na pacifickém pobřeží Amerik. - Národní park Coiba
Zátokou Chiriqui chráněná oblast 38 ostrovů uchovává řadu endemických druhů živočichů i rostlin.