Sardinie – smaragdový ostrov na kole
Itálie, Sardinie
Přímořské lázně na západním pobřeží ostrova založené roku 1354 katalánskými kolonisty, kteří zde až do roku 1720 měli samostatné správní sídlo. Ještě dnes je ve městě znát španělský vliv - obyvatelstvo hovoří katalánským dialektem, ve staré části města jsou ulice označeny v katalánštině, v architektuře je to zejména goticko-katalánský sloh kostelů a paláců.
Prohlídka starého města začíná u Brány Porta a Terra (1) s mohutnou věží (uvnitř je městské muzeum). Na stejnojmenném náměstí jsou veřejné sady Giardini publici se sochou historika a literáta Giuseppe Manno. Do historického jádra města se vchází branou Porta a Mare (9). Úzkou ulicí Carla Alberta dojdeme na náměstí Duomo s katedrálou (7) ve stylu katalánské gotiky s monumentálním portálem a osmibokou zvonicí. Nedaleko se nachází palác Casa Doria (6). Na začátku ulice Carla Alberta najdeme kostel sv. Františka (2) ze 14.st., kostel sv. Michala (3) ze 17.st. s kopulí zdobenou polychromovanou majolikou (interiér nyní už bude po rekonstrukci) a Biblioteca civica se vzácnými katalánskými knihami. Na konci téže ulice na náměstí Sulis je mohutná věž Torre dell´Espero Reyal (4), součást městského opevnění svědčícího o někdejším významu města, které mělo podle slov admirála Nelsona nejlepší přírodní přístav na Středozemním moři.
Dnes je Alghero přímořské letovisko s písečnými plážemi a borovým lesíkem a skalní kulisou Porto Conte a Capo Caccia v severním okraji zátoky. Zde se vypíná nad mořem přes 300 metrů vysoká skalní stěna a nacházejí se tu největší a nejpůsobivější mořské krápníkové jeskyně. Nejkrásnější z nich - Grotta di Nettuno je přístupná lodí nebo po 654 schodech z parkoviště.