Agrigento
Agrigento
Místo na hřebeni mezi dvěma řekami osídlené už od neolitu, město založené roku 581 př. Kr. rhodskými Řeky z nedaleké kolonie Gela, kteří mu dali jméno Akragas. Jeho jedinečně zachované Údolí chrámů je nejrozsáhlejší archeologický park helénského období. Nejstarší je dórský chrám Herakleův ze 6. století př. Kr. (Tempio di Ercole), nejzachovalejší v celé Itálii je chrám Svornosti (Tempio della Concordia) z počátku 5. století př. Kr., který dlouho sloužil jako křesťanská bazilika. Na konci „Posvátné cesty“ se nachází chrám bohyně Héry (Tempio di Giunone). Opačným směrem od parkoviště na Piazzale dei Templi se dostaneme k Diovu chrámu (Tempio di Giove) s ležící kopií obří sochy Atlanta (telamone) a nakonec k chrámu Castora a Poluxe (Tempio dei Dioscuri).
Směrem k městu se údolím chrámů dostaneme k zříceninám helénsko-římské městské čtvrti. Naproti je archeologické muzeum s cennými nálezy (řecké vázy, mozaiky, mramorová socha Eféba a zejména sál telamonů z Diova chrámu). Z terasy románsko-gotického kostela San Nicola je hezký rozhled na chrámy, uvnitř je římský sarkofág se zobrazením Phaedřiny smrti. Dále se zde nachází tzv. Oratioro di Phalaride – pozůstatek malého řeckého chrámku, který byl přestavěn v době křesťanské.
Centrum současného Agrigenta tvoří náměstí Aldo Moro a obchodní třída Via Atenea. Dominantou starého města s úzkými uličkami je normanský dóm původně z 11. století, později několikrát přestavěný. Při zpáteční cestě na náměstí Aldo Moro můžeme navštívit klášterní kostel Santo Spirito, interiér s pěknými basreliéfy a štukovou výzdobou z 18. století.