Burgundsko - gastronomie
Burgundsko - gastronomie
Burgundsko se rodí teprve u stolu, říkají Francouzi. Zdejší kuchyně patří k těm nejrafinovanějším v celé Francii. Základem mnoha pokrmů je burgundské červené víno, které se používá na omáčky k masu (jídlo se pak označuje à la bourguignonne – po burgundsku). Maso je vařeno ve víně, do něhož se přidá mladá cibulka, kousky slaniny a houby. Tímto způsobem se připravuje například tradiční burgundské hovězí boeuf bourguignonne (böf burgiňon) pocházející ze slavného chovu charolais (na tyto statné smetanově bílé krávy narazíte v Burgundsku na každém kroku) či kohout na víně – coq au vin (kok o ven).
Další burgundskou specialitou jsou například hlemýždi, escargots (eskargo), kteří se nejprve vaří několik hodin ve víně Chablis s mrkví, cibulí a šalotkou a pak se ještě nadívají česnekovou máslovou pěnou s pažitkou a dopékají v troubě. Pauchouse (pošúz) se připravuje z říčních ryb, které se vaří v bílém víně s cibulí, máslem, česnekem a slaninou. Mezi další oblíbené delikatesy patří žabí stehýnka (cuisses de grenouilles) a lanýže (trouffes). Nejslavnějšími sýry jsou Chaource (bílý, krémový), St-Florentin, Époisses (s oranžovou kůrkou) a znamenité kozí sýry z Morvanu.
Cesta z Beaune do Dijonu vede podél slavného Côte-d’Or (kot dór) – Zlatého svahu, který se dále dělí na Côte de Beaune a Côte de Nuit, odkud pocházejí ta vůbec nejkvalitnější vína z celého Burgundska, tzv. grands crus (grán krü). Jedná se o nejvyšší ze čtyř kategorií vín kategorie AOC. Následuje premier cru, appellation communale a appellation régionale. V oblasti Côte-d´Or se jedná většinou o vína červená, ale Burgundsko je slavné i svým výtečným bílým vínem Chablis. Téměř v každé vesnici můžete navštívit některého z místních vinařů a ochutnat jeho produkci.
Dostanete-li v Burgundsku chuť na aperitiv, měli byste rozhodně vyzkoušet tzv. kir, kterému propůjčil své jméno poválečný starosta Dijonu a velký milovník tohoto nápoje Félix Kir. Připravuje se ze dvou dílů suchého bílého vína, tradičně se používá aligoté, a jednoho dílu černorybízového likéru. Recept na královský kir je stejný, pouze namísto normálního přidáme víno šumivé (crémant de Bourgogne nebo champagne).