Francouzské středohoří - gastronomie
Francouzské středohoří - gastronomie
Kuchyně v Auvergne byla tradičně velmi jednoduchá, místní vařili pouze z toho, co jim mohla nabídnout místní příroda. Důsledkem toho bývá někdy auvergneská kuchyně zlými jazyky označována jako obyčejná nebo nezajímavá. Naštěstí se tato kritika nezakládá na pravdě. Mezi místní speciality patří kohout na víně – coq au vin (kok o ven), tripoux (tripu) – nádivka z jehněčích nožiček či telecích vnitřností vařená v žaludku podávaná se zeleninou, šunka a klobásky z Maurs, pstruh z horských potoků Mont Dore, a losos z Allier. Ke všem těmto pokrmům většinou dostanete jako přílohu aligot – bramborovou kaši ochucenou sýrem Tomme a někdy i česnekem. Žlutý smrž, který známe i z českých lesů, je hlavní ingrediencí výtečného ragú, kterým se plní omelety. V pohoří Cevennes se tradičně konzumovalo velké množství jedlých kaštanů. Mezi místní speciality patří například polévka bajanat, která se vaří právě z tohoto „chleba chudých“ a vína nebo mléka.
Největším lákadlem Auvergne jsou ovšem bezesporu sýry. Mezi nejznámější patří kulatý St–Nectaire, který je nejlepší dobře uleželý, Fourme d'Ambert a Fourme de Montbrison, plísňové sýry s oranžově zbarvenou kůrkou, Bleu d'Auvergne a Cantal. Už méně známé, ale stejně dobré jsou např. Murol, chuťově blízký St-Nectaire, či česnekový Gaperon.
V Auvergne se sice také pěstuje víno, nemá však nijak výjimečnou pověst. Vyzkoušet byste naopak rozhodně měli likér gentiane, který se vyrábí z kořene žlutého hořce, rostoucího na místních horských loukách (známá je například „hořcovka“ ze Salers).