Gaskoňsko, Périgord a Dordogne - gastronomie
Gaskoňsko, Périgord a Dordogne - gastronomie
Říká se, že cestování po Gaskoňsku je pastva pro žaludek. Odtud pocházejí nejslavnější speciality francouzské kuchyně jako například různě upravené paštiky, marinovaná drůbež, skvělé kozí sýry z Pyrenejí a nesmíme zapomenout na dezerty, často parfémované rumem nebo plněné ovocem naloženým v Armagnacu. Oblast Périgordu je například slavná svými husími játry foie gras (fua gra) a lanýži, truffes (trüf). Obojí se často podává jako příloha k nejrůznějším jídlům – od míchaných vajec až po nadívaného kapra. Kdykoli je k názvu jídla připojeno à la périgourdine či sauce Périgueux, můžete si být jisti, že husí játra ani lanýže nebudou chybět.
Co se nápojů týče, víno a Bordeaux patří k sobě. Celý kraj je rozdělený na 57 oblastí seskupených do sedmi familles (rodin) a dále klasifikovaných podle kvality. Téměř všechna vína vyrobená v této oblasti však nesou certifikované označení AOC a není tedy pravděpodobné, že byste si nepochutnali. Nejlepší kvality dosahují červená vína u Bergeracu a Saint-Émilionu a bílá vína na jih od Bordeaux.
Armagnac - to je předestilované víno. Jen vína určité kvality mohou podstoupit tuto proceduru. Zejména ta z trojúhelníku mezi Agenem, Mont-de-Marsanem a Tarbes. Po destilaci vína zbude l´eau de vie (lo d vi) "živá voda", která má 52 až 72 procent alkoholu a nechává se zrát v sudech z nejlepšího dubového dřeva o objemu maximálně 400 litrů. Zlatavou barvu mok získává ze dřeva a z pryskyřice, kterou se sudy utěsňují. Po dvou letech se tekutina přelije do jiných sudů, kde zraje další dlouhá léta a přitom se z ní vypařuje alkohol (takzvaná daň andělům) až do doby, kdy jeho obsah dosáhne 42 procent. Teprve potom je viskózní kapalina stáčená do lahví a my můžeme obdivovat její aroma, barvu a chuť v typických koňakových skleničkách.